Bilgisayar

Microsoft Apple ile dalga geçtiği videosunu yayınladı

Microsoft, 30 saniye uzunluğundaki paylaştığı Surface 4 laptop tanıtım videosunda Apple'a MacBook Air karşılaştırması ile gönderme yaptı.

Microsoft Apple ile dalga geçtiği videosunu yayınladı

Microsoft, Surface serisi dizüstü bilgisayarlarıyla segmentinde rekabetçi adaylardan birisi. Tasarım boyutları, dokunmatik ekranı ve güçlü donanımı ile dikkat çeken serinin en yeni üyesi ise Surface Laptop 4 oldu. 

Kategorisinde en çok satılan dizüstü bilgisayar olma özelliğine sahip Apple Macbook Air, Surface 4 'e kıyasla daha pahalı. Ancak gerek yazılımsal optimizasyonları gerekse tasarım ve prestij algısı ile satış sayılarında rekorlar kıran Apple M1 işlemcisi ile popülaritesini tazeliyor.

Ultrabook sınıfında rekabete hazırlanan Microsoft ise paylaştığı Surface Laptop 4 videosu ile gündeme gelmeyi başardı. Öğrencilerin dokunmatik ekrana sahip cihazı Macbook Air ile karşılaştırırken yüz ifadelerinin ardından sıra bağlantı noktalarına geliyor.

USB A ve USB-C girişlerine Surface Laptop 4 modelinde yer verildiğini anlatan model "Macbook Air buna sahip değil" diyor. Reklam çalışmasında can alıcı nokta ise diğer modelin elinde salladığı USB çoğaltıcı ile "USB çoğaltıcınızı getirseniz iyi olur" diyerek gönderme yapması.

Video hakkında Twitter'da görüşlerini belirten kullanıcılardan bazıları reklam çalışmasının iyi olduğu yönünde fikirlerini beyan ederken bazı kullanıcılar ise bunun Microsoft'a katkı sunmayacağı yönünde görüşlerini bildirdi.

Peki bu çalışmalar gerçekten Apple'ın satış rakamlarını etkiliyor mu ? Buna benzer kampanyalar tüketici gözünde nasıl görülüyor ? 

Bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte daha önce yapılan reklam çalışmalarının nasıl sonuçlandığında bakalım.

Galaxy S9 serisinde iPhone'a yönelik yapılan karşılaştırmaların ve imaların bulunduğu reklam çalışması ilerleyen süreç içerisinde Samsung'un aynı davranışları sergilemesi ile sonlanmıştı. 3.5mm kulaklık girişi ve en yüksek kapasiteyle desteklenen şarj aletinin kutu içerisinde bulunmaması detayları ile Apple'a yüklenen Samsung, bu tarz reklam çalışmalarına artık ara verdi.

Yorumlar
kafaya takan adam
microsoft apple kavcıdır kardeşim ortalığ karştır şimdi.
Cevapla
idiler
kavgacıdır olmasın o.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.