Microsoft, bu ay içinde ilk 'Yapay Zeka PC'lerini tanıtabilir

Microsoft'un yapay zeka teknolojilerine entegre edilmiş ilk PC modellerini bu ayın sonunda piyasaya sürmesi bekleniyor.

Microsoft, bu ay içinde ilk 'Yapay Zeka PC'lerini tanıtabilir

Bu yeni nesil cihazlar, yapay zeka tabanlı özellikleriyle kullanıcı deneyimini kökten değiştirecek ve bilgisayar kullanımını daha akıllı hale getirecek. Teknoloji devi, yapay zekanın gücünden yararlanarak, kullanıcılara daha etkili ve verimli bir çalışma ortamı sunmayı hedefliyor. Bu hamle, Microsoft'un teknoloji dünyasında öncü bir rol oynamaya devam ettiğinin de bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Microsoft, 21 Mart'ta Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'yı tanıtmaya hazırlanıyor. Ancak bu tanıtım, sadece donanımsal bir yenileme olmayacak. Windows Central'ın belirttiğine göre, bu sistemler Microsoft'un ilk "Yapay Zeka PC'leri" olarak adlandırılacak. Yeni Intel Core Ultra veya Qualcomm Snapdragon X Elite tabanlı işlemcilerle donatılacak olan bu cihazlar, en son nöral işlem birimleri (NPU) ile yapay zeka yeteneklerini artıracak. iPad Pro ve MacBook Pro ile kıyaslanabilecek düzeyde verimlilik ve performans sunacakları söyleniyor.

Microsoft, bu ay içinde ilk 'Yapay Zeka PC'lerini tanıtabilir

Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6, Windows 11'de yakında desteklenecek olan yapay zeka özelliklerini destekleyen ilk makineler arasında olacak. Cihaz üzerinde Copilot desteği ile birlikte, bu işlevlerin gerçek zamanlı canlı altyazılar ve çeviriler, oyunlarda yükseltme, kare hızı düzeltme, geliştirilmiş Windows Studio Efektleri ve şimdilik "AI Explorer" olarak adlandırılan bir özellik içermesi bekleniyor.

Windows Central, AI Explorer'ın yapay zeka PC'lerini normal bilgisayarlardan ayıracak özelliği olacağını öne sürüyor. Bu özellik, herhangi bir uygulamada çalışacak ve doğal dil kullanarak belgeler, web sayfaları, görüntüler ve sohbetler arasında arama yapmanıza olanak tanıyacak. Bu özelliğin, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyin bir geçmişini oluşturacağı ve aranabilir hale getireceği düşünülüyor. Aracın, ekrandaki içeriğe dayalı olarak görevler önerme yeteneğine sahip olacağı ve metin tabanlı görüntü düzenlemeyi destekleyeceği belirtiliyor. Bu yapay zeka özelliklerinin, bu yılın sonbaharında Windows 11'in 24H2 güncellemesiyle yayınlanması muhtemel.