Resmen Windows'un MacBook'u! Huawei yeni laptopunu duyurdu!

Huawei yeni laptopu olan MateBook 16'nın yeni sürümünü duyurdu! Yeni MateBook 16 resmen Windows'un MacBook'u!

Resmen Windows'un MacBook'u! Huawei yeni laptopunu duyurdu!

Bilgisayar sektöründe de her geçen yıl tanınırlığını arttırmayı başaran Huawei, yeni dizüstü bilgisayar modeli olan MateBook 16'nın yeni versiyonunu duyurdu. Geçtiğimiz yıl MateBook D16 ile karşımıza çıkan Huawei, 16 inç ekranlı yeni MateBook modelini kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Yeni MateBook 16 6 çekirdekli (12 thread) Ryzen 5 5600H ve 8 çekirdekli (16 thread) Ryzen 7 5800H olmak üzere iki farklı konfigürasyon seçeneği ile karşımıza çıkacak. Her iki işlemci de 45W TDP güç tüketiyor ve AMD'nin Zen 3 mimarisine sahipler.

Ultrabook sınıfındaki cihaz 2mm kalınlığındaki bakır ısı boruları ve Huawei'nin "köpekbalığı yüzgeci" (shark fin) ismini verdiği tasarıma sahip 75mm'lik 2 adet fan ile soğutuluyor. Huawei, yeni MateBook 16'nın içerisinde bulunan güçlü soğutma sayesinde ısınmaya bağlı performans kayıplarına uğramayacağını belirtiyor.

Şu ana kadar Huawei'den alıştığımız gibi harici ekran kartı bulundurmayan bilgisayar GPU performansı ve ekstra render gücü gerekliliklerinde seçtiğiniz işlemcinin içerisindeki dahili GPU'dan faydalanacak.

%100 sRGB, HDR ve 16inç boyutundaki ekranın çözünürlüğü 2520x1680p, yani Huawei MateBook 16 3:2 oranında bir ekran. Huawei'nin iddiaların göre 3:2 oranlı ekranlar üretkenlik ve tasarım uygulamalarında çok daha iyi çalışmanızı sağlıyor. Ekranının genel özelliklerinin çok iyi olmasına rağmen ekranının en fazla 300 nit parlaklığa kadar çıkabilmesi bizleri biraz üzdü.

Matebook 16

2 adet USB-Type C, 2 adet USB-A 3.2, tam boy HDMI çıkışı ve 3.5 mm jack çıkışına sahip olan cihazın bağlantı genişliği bir Ultrabook'a göre oldukça zengin. Kullanıcıya bakan Stereo hoparlörler ve arkadan aydınlatmalı klavyeye sahip olan cihazın klavyesi tam boy bir klavye değil.

Huawei'nin iddiasına göre MateBook 16, 1080p+ çözünürlükteki bir videoyu 12 saatten daha fazla bir süre boyunca oynatabiliyor.

Yeni Huawei MateBook 16 Çin'de ön sparişe açık durumda, cihazın en düşük konfigürasyonu 980 dolardan, cihazın yüksek versiyonu ise 1400 dolardan satışa sunuldu. Cihazın Türkiye'ye ne zaman geleceği bilinmiyor.