20 yıl içinde tarihe karışması beklenen 10 teknoloji

Şu an bile nasıl olduğunu aklımızın almadığı, fakat sürekli kullandığımız teknolojik gelişmeler ile iç içeyiz. Bu gelişmeler çerçevesinde bazı teknoloji ürünlerinin de vadesi yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Bu ürünleri haberimizden hep birlikte inceleyelim.

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ile bu teknolojik ürünlere çok çabuk alışıyor ve benimsiyoruz.


Geçmiş zamanlarda birileri bize; ''Her evde televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojiler olacak!'' deseydi muhtemelen bize bu öngörüler pek inandırıcı gelmezdi.


Ancak zaman değişiyor ve teknoloji her geçen gün bir adım ileri gidiyor. 


İşte gelecek 20 yıl içinde hayatımızdan çıkarmamız muhtemlen olan teknolojiler;

Otomobil Aynaları


Otonom sistemlerin gelişmesiyle araçların sürücüsüz hale gelmesi yavaş yavaş yayılıyor. Bunun bir sonucu olarak aynalar tamamen ortadan kalkacak. Aynaları kontrol eden herhangi bir sürücüye gerek olmadığından ayna ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Audi, 2019'dayan aynaları olmayan otomobillerin piyasaya sürülmesiyle ilgili gerekli mercilere proje sundu bile. Kısa bir süre sonra birçok farklı otomobil şirketinin de Alman üreticinin izinden gitmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda tüm araçların yerleşik kameralarıyla çevresini takip edeceği ve akıllı sistemlerle herhangi bir tehlike durumunda sürücü ya da yolcuları uyarılacağı belirtiliyor. 

Nakit Para ve Kredi Kartı 


Banka ve kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde nakit para kullanılamaz hale geldi. Artık her mağazada yer alan cihazlar nakit para yerine kartla ödemeyigerçekleştiriyor. Benzer etkinin önümüzdeki dönemlerde daha da çok evrilmesi bekleniyor. Yakın zamanda artık kredi kartı kullanımının son bulması ve bunun yerine mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. Her ne kadar bu durum ülkemizde ağır aksak ilerlese de dünya genelinde birçok ülke mobil ödeme sistemlerini bolca kullanılıyor. HaliyleTürkiye de dahil olmak üzere önümüzdeki senelerde ödeme sistemlerinde köklü değişiklikler olacak.

Kablolu Kulaklık


Akıllı cihazlardaki kablolu şarj sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Şu anda kablolu kulaklıklar çok fazla kullanılıyor olsa da önümüzdeki süreçte tamamen kablosuz kulaklıklara geçiş olacak. Çok daha ergonomik bir kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklıklar hayatımızı işgal edecek!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.