Bitcoin borsaları alt üst oldu
Tokyo merkezli Mt. Gox, hacker saldırısı sonucunda müşterilerine ait 750 bin Bitcoin'i kaybettiğini açıkladı. Bitcoin piyasasının yüzde 7'sini temsil eden sanal paranın kaybolması, Bitcoin borsalarında hızlı düşüşe neden oldu.

Zamanın başladığı ana ait izlere ulaşıldı
Antarktika'da Bicep 2 teleskobunu kullanan gökbilimciler, Büyük Patlama'nın oluşturduğu yerçekimsel dalgaları tespit etmeyi başardı. Evren'in ilk genişleme sürecine ait olan dalgalar, Albert Einstein'ın Genel Görelilik Kuramı'nı da doğrulamış oldu.

Güneş Sistemi'nde benzersiz keşif
Avrupa Güney Gözlemevi’ne (ESO) bağlı La Silla Gözlemevi’nde yapılan gözlemler, Güneş Sistemi'nde halkalara sahip olan ilk asteroidi ortaya çıkardı. Güneş Sistemi'nde halkaları olan beşinci gök cismi olan 'Chariklo', Satürn ve Uranüs'ün yörüngelerinin yer aldığı bölgede bulunuyor.

Evren'de gözlemlenen en büyük yıldız bulundu
Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) bağlı Magellan Teleskobu, Dünya'dan 12 bin ışık yılı mesafede bulunan en büyük yıldızı tespit etti. Güneş'in çapından 1300 kat daha büyük olan HR 5171 A, Dünya'dan bakıldığından gökyüzündeki en parlak dokuzuncu gök cismi olarak belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.