Giyilebilir teknolojiler ve sanal gerçeklik: Giyilebilir teknolojilerle ilgili haberleri, gelişmeleri 2014 yılı içinde daha çok duyacağız. Kendileri gelmeden haberleri sıkça gelen bu teknolojilerden en bilineni Google Glass ve iWatch gibi ürünlerle ilgiliyeni duyurular 2014 yılında bizi bekliyor. Ayrıca 2014 yılında, gelişmiş 3D içerikler barındıran çok farklı sanal gerçeklik uygulamalarına şahit olunacak. Yaratılan bu sanal gerçeklik teknolojileri, mobil cihazlar ve tabletler üzerinde çalışan uygulamalara dönüşerek 2014 yılında hayatımıza girecek.

Büyük veri analitiği: Mobil cihazlar ve sosyal medya uygulamaları yaklaşık 4 milyar insan tarafından kullanılıyor. Sadece Facebook’un 1 milyardan fazla, Twitter ve Google+’ın yaklaşık 500 milyon kullanıcısı bulunuyor. Twitter üzerinden günde yaklaşık 400 milyon tweet gönderiliyor. Facebook üzerinden, günde yaklaşık 350 milyon fotoğraf paylaşılıyor. Sensörler ve video kameralardan gelen içeriğin de eklenmesiyle ortaya çıkan çok yüksek hacimli verilerin analiz ihtiyacı doğuyor. Büyük veri analitiğinin, bilimsel araştırma ve pazar araştırmaları gibi birçok alanda kullanılması bekleniyor. Xerox, 2014 yılında şirketlerin kendi ürünleri ve marka imajını izlemek için sosyal medya analizleri yapan yeni yazılımlar geliştirme ihtiyacı hissedeceğini ve kendisinin de benzeri yazılımlar üzerinde çalıştığını belirtiyor. Bu yazılımlar, bir iletinin yansıttığı duygu ve düşünceyi belirlemek, şirketlere anında geri bildirimde bulunmak için kullanılacak. Ayrıca bu yazılımlarla, tanımlama, gruplama ve içerik sınıflaması gibi işler de, daha detaylı ve kapsamlı analizlerle yapılabilecek.

Bulutla entegre çalışan cihazlar:Bulut bilişim uygulamaları 2014 yılında kullanım alanlarını ve hacimlerini arttıracak. Masaüstü, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi cihazların, bulut bilişim ile çalışma sistemlerine entegre olma süreci 2014 yılında giderek yaygınlaşacak. Bulut bilişimle entegre geliştirilen cihazlar, çalışmayı zaman ve mekandan bağımsızlaştıracak. Güvenlik, bulut sistemler üzerinde en çok yatırım yapılan konu olacak. Bulutla entegre cihazlar, alınacak güvenlik önlemleriyle daha az güvenlik problemi oluşturacak. Bulut bilişim küçük işletmelerin işlerini büyütmelerine yardımcı olacak ve çalışanlar arasında kesintisiz bir iletişim sağlacayak.

Implant Cihazlar:Kalp pilleri, platin kalça, omurga vidaları ve yapay diskler gibi implant ürün teknolojilerinin 2014 yılında insan sağlığına olumlu katkıları olacak. Yakın zamanda bu cihazların daha da gelişeceği ve daha geniş alanlarda kullanılacağı belirtiliyor. Rochester Yüksek Teknoloji Enstitüsü, lazer ışınlarını, bir insan ekleminin içindeki ilacı etkinleştirmek için kullanmanın yollarını arıyor. Bu lazer ışını sayesinde vücuttaki iltihap hafifleyecek ve doku yenilenmesi sağlanacak. Ayrıca bilim insanları vücuttaki hasarlı dokuları belirleyecek elektronik hap üzerinde çalışıyor. Uzmanlar, kalp ve işitme cihazları gibi birçok onaylanmış kök implant cihazlarının yeterince gelişmiş durumda olduğunu fakat kronik ağrı yönetimi ve nöro-uyarılma için esnek beyin implantlarının daha da geliştirilmesi gerektiğini söylüyor. 2014 yılında bu konudaki çalışmaların hız kazanması bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.