2. 360 Derece Görüş Sağlayan Termal Kamera

360 Derecelik İnfrared Görüş sayesinde normalde 100.000 dolar değerindeki 7 termal infrared kamera yerine 16000 dolarlık tek bir kamera kullanılabiliyor. Bu kamera bütün kör noktaları göstererek endüstriyel bölgeleri vb. yerleri davetsiz isafirlerden gece gündüz koruyabiliyor. Buluşu üretmek tam 4 yıl sürdü. Cihazın asıl sırrı 360 derece sürekli dönen tek bir termal sensöre sahip olması. Sistemin üzerindeki dahili çipler sayesinde sürekli tazelenen bir panoramik bir video görüntüsü oluşturulabiliyor. Bu sayede tehdit oluşturan her şey gözlenebiliyor. Şimdilik 16000 dolara mal olan sistem geliştirilerek maliyeti düşürülebilir. Güvenlik pazarında yer alacak buluşu Utah Ulaşım Departmanı, hatta Pentagon yakın takibe aldı.

3. Katlanabilir Bisiklet Kaskı

Jeff Woolf Londra’nın daracık sokaklarında bisikletiyle ilerlerken, dikkatsiz bir sürücünün tamponu Jack’in pedalına takılmasıyla kaldırıma fırlaması bir oldu.Kırıklar içindeki vücudunda kafasını koruyan tek şey kaskıydı. 20 yıl önce yaşadığı bu olay onu insanları taşınabilir ve katlanabilir bir kask yapmaya yönlendirdi. İşte Morpher adı verilen kask katlanabiliyor ve bir kitap boyuna düşüyor. Günümüzdeki kullanışsız ve büyük kaskların aksine bu kask oldukça kullanışlı. Köpük parçaları iç kısımdaki esnek katman sayesinde hem birbirine bağlıyor hem de bir menteşe gibi katlanmasını sağlıyor. Kaskın içindeki güçlü neodiyum mıknatıslar sayesinde kask katlı kalabiliyor. Ayrıca kask Avrupa güvenlik testlerini başarıyla geçti. Bu kask sayesinde belki de daha çok insan kask bilincini kavrayabilir.

4. Isı ile Çalışan Sirojenik Soğutucu Motor

Sadece ABD’ de bile soğutucu kamyon sayısı 250,000 civarında. Bu kamyonlar normal kamyonlardan % 25 daha fazla yakıt tüketiyor. Ayrıca bu nedenle çevreye daha fazla karbondioksit yayılıyor. Mucit Peter Dearman tarafından geliştirilen sirojenik motor sistemi araçtan yayılan ısı enerjisi dorsedeki sıvı azotu kaynatarak soğutma sağlıyor. Temmuz ayında İngiltere’de yol testine çıkacak prototip sayesinde artık yardımcı motorlara ihtiyaç kalmayabilir. Kompresörlü sistem sayesinde normal dizel motorlara göre % 40 daha fazla enerji edilebiliyor. Ayrıca soğutucuda % 62 yakıt tasarrufu sağlıyor.

5. 15 Saniyede Kan Durduran Sünger

Savaşta bir asker vurulduğunda saniyeler bile çok değerlidir. Sıhhiye vücutta açılan 12 cm’e varan kurşun deliklerini sargı beziyle doldurmalı ve atar damardaki kanamayı hemen durdurmalıdır. İşte oldukça acı veren bu işlem, doğrudan basınç uygulanan bölgede kan üç dakika içinde durmazsa, sıhhiye bezi çıkarır ve tekrardan aynı işleme başlar. Bu gerçekten çok acı verici bir deneyimdir, ” herşeyden önce adamın silahını almanız gerekir”, diyor Amerikan Ordusu Özel Operasyonlar sıhhiyeci John Steinbaugh. Bu acil müdahaleler yapılsa bile savaş alanında kanama en sık görülen ölüm nedenidir. Irak ve Afganistan’da görev yapan John Steinbaugh 2012’de beyin hasarı nedeniyle erken emekli oldu. Sonra da Oregon kökenli RevMedx adı verilen bilim insanları, mühendisler ve veteranlardan oluşan kendilerine kan durdurmayı amaç edinmiş bir grupla çalışmaya başladı. RevMedx firması geçenlerde XStat adı verilen cebe sığabilen yaraya özel olarak kaplanmış süngerler enjekte eden bir modifiye şırınga ile başvurdu. XStat adı verilen cihaz gazlı beze göre çok daha etkili bir şekilde kurşun yaralarına enjekte edilebilen ve askerlerin hayatta kalma olasılıklarını arttıran özel bir teknoloji. Ekip Fix-a-Flat adı verilen bir lastik onarıcıdan ilham aldı. ” Biz buradan mükemmel bir sonuç çıkardık: düşünün ki, yaraya bir şey sıkıyorsunuz bu genişleyerek kanamayı durduruyor. Fakat kan basıncı çok yüksek olduğundan kan köpüğü dışarı atabilir. ” diyor Steinbaugh.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.