Bilim & Teknik

2019'da yapay zekaya 35,8 milyar dolar harcanacak!

Yapay zeka harcamalarının bu yıl küresel anlamda 35,8 milyar dolara ulaşması, 2022'ye kadar ise bu harcamanın 79,2 milyar doları geçmesi bekleniyor. Detaylar haberimizde.

2019'da yapay zekaya 35,8 milyar dolar harcanacak!

Yapay zekaya yapılan yatırımlar ve bu yatırımların önemi son zamanlarda hızla artmaya devam ediyor. Küresel pazar araştırması şirketi IDC’nin (International Data Corparation) yaptığı araştırma, yapılan yatırımları sektörel bazda sınıflandırmaya ve net bir fikir sahibi olmaya yardımcı oldu. Milyarlarca dolara ulaşan harcamaların detaylarını, haberimizin devamında ayrıntılı olarak inceleyelim.

2019'da yapay zekaya 35,8 milyar dolar harcanacak!

Araştırma ve danışmanlık şirketi IDC’nin araştırmasına göre, bu yıl küresel yapay zeka harcamalarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 44 artarak 35,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2022’de ise bu harcamanın artış göstererek 79,2 milyar dolar ile iki katından daha fazlasına çıkması bekleniyor.

Yapay zeka sistemlerine en çok para harcayan endüstri ise 5,9 milyar dolarla perakende satış endüstrisi. Endüstride otomatik müşteri hizmeti, uzman alışveriş danışma servisleri ve ürün önerileri gibi alanlarda yapay zekadan faydalanılıyor. Bankacılık ise 5,6 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Bu sektörde de otomatik tehdit algılama ve önleme sistemleri ile sahtecilik analizi gibi konularda yapay zeka kullanılıyor. Parçalı üretim, sağlık hizmetleri ve süreç üretimi gibi sektörler de perakende satış ve bankacılıktan sonra yapay zekaya en fazla yatırım yapan sektörler arasında geliyor.

Büyüme 10 yıl boyunca devam edecek

Araştırma ve danışmanlık şirketinden Marianne Daquila “Dünya genelinde yapay zeka girişimlerinin operasyonları optimize etmesi, müşteri deneyimini dönüştürmesi ve yeni ürün ve servisler sunması ile şu anda her endüstride önemli yapay zeka sistemleri harcamaları görülebiliyor. Bu durum, akıllı süreç otomasyonu, uzman alışveriş danışmanları ve ürün önerileri gibi kullanım alanları ile de kanıtlanmış durumda. Yapay zeka ile ilgili teknolojilerin ilerlemesi önümüzdeki 10 yıl boyunca, her yıl çift haneli büyüme gösterecek.” açıklamasında bulunuyor.

Bu yıl en çok harcama yapılan yapay zeka uygulamaları arasında otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri (4,5 milyar dolar), satış süresi ve otomasyonu (2,7 milyar dolar), otomatikleştirilmiş tehdit istihbaratı ve önleme sistemleri (2,7 milyar dolar) bulunuyor. Yapılan tüm bu harcamaların %17’si yapay zeka tabanlı yazılım uygulamalarına ve %16’sı ise donanım kurulumuna gidiyor.

Yorumlar
yakup
bu parayı yapay zekaya harcarcicanıza afrikada yada yoksul ülkelerde su kaynağı açsanız yada yoksullara harcasınız çok daha makbule geçer
Cevapla
qwq
bu parayı dünyadaki yoksullar icin harcasanız yada afrika su kuyusu acsaniz 100 yıl yeter
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.