2023 yılında çağ atlayacak 7 teknoloji: Ulan yine mi yapay zeka! - Page 1

Yapay Zeka


Bilgi işlem teknolojilerindeki ilerlemeler ve yapay zeka teknolojisi, son dönemin en çok konuşulan teknolojileri arasında yer alıyor.


Birçok alanda hayatımızda yer alan bu teknoloji konuşma tanımadan yüz tanımaya, navigasyon yazılımlarına, Siri, Google ve Alexa gibi sesli asistanlara kadar birçok uygulama yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

2023 yılında çağ atlayacak 7 teknoloji: Ulan yine mi yapay zeka! - Page 2

Kuantum Bilişim


Quantum Computing, kuantum ilkelerine dayalı olarak işlem gerçekleştirmeye odaklan geleceğin yeni teknolojisi. Kuantum Bilişim, son dönemde daha da popüler hale geldi ve adından çokca söz ettiriyor.


Kuantum bilgi işlem, sıfırlar ve birler yerine, bir nesnenin ölçümden önceki durumunun olasılığını hesaplıyor.

2023 yılında çağ atlayacak 7 teknoloji: Ulan yine mi yapay zeka! - Page 3

Sınır Bilişim


2022 yılında adından oldukça söz ettiren bir başka teknoloji ise sınır bilişim yani Edge Computing olacak.


Sınır bilişim (edge computing) bir veri işleme yapısını ifade ediyor. Bu yapıda veri ve işlemler, yerel olarak cihazların yerine, uç noktalarda (edge) bulunan veya cihazların yanı başında bulunan bir sunucuda gerçekleştiriliyor.


Bu sayede, veri işlemenin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesi, veri güvenliğinin artırılması ve ağ trafiğinin azaltılması gibi avantajları insanlığa sunacak.

2023 yılında çağ atlayacak 7 teknoloji: Ulan yine mi yapay zeka! - Page 4

5G


Aslında 5G teknolojisini dünyada birçok ülke kullanıyor. Ancak dünyanın henüz Türkiye’de bu teknolojiyle tanışmış değiliz.


5G, daha hızlı internet erişimi, daha yüksek veri hacmi ve daha az gecikme gibi özellikleriyle gerçek zamanlı veri işleme ve sanal gerçeklik gibi uygulamaların daha etkili bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanıyacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.