2025’e kadar bir daha görmek mümkün olmayacak: 8 Kasım’da ay tutulması

NASA'nın açıkladığı üzere 2025'e kadar bir daha görülmesi mümkün olmayacak olan ay tutulması 8 Kasım'da gerçekleşecek. Peki Türkiye'den görmek mümkün olacak mı? İşte tüm detaylar.

2025’e kadar bir daha görmek mümkün olmayacak: 8 Kasım’da ay tutulması

Tam bir ay tutulmasına tanık olmak için son şans. NASA, Mart 2025'e kadar olan bu tür son tutulmanın Kuzey Amerika'da 8 Kasım sabahın erken saatlerinde başlayacağına dikkat çekti. Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika'nın bazı bölgeleri de bir bakış atabilecekler. Parçalı tutulma Doğu'da 04:09'da başlayacak ve tam olarak 4:16'dan 5:42'ye kadar sürecek. Türkiye’de gündüz saatlerine denk geleceği için maalesef ay tutulması görülemeyecek. Ancak canlı yayınlar yapılacak. Arizona, Flagstaff'taki Lowell Gözlemevi, Doğu'dan başlayarak toplam ay tutulmasının çoklu teleskop görüntülerini sunacak. Timeanddate.com, Roswell, New Mexico'dan kendi manzarasının yanı sıra Avustralya'daki San Diego ve Perth'den yayınlar da dahil olmak üzere birden fazla şehirde akışta olacak.

2025 çok uzak görünmese de bu deneyimi yaşamak isteyenler oldukça heyecanlı bir şekilde ay tutulmasını beklemekte. Tam ay tutulmaları ay yüzeyini dramatik bir kırmızıya boyayan optik hileler nedeniyle "kanlı ay" takma adını alır. Kısa dalga boylu mavi ışığın Dünya atmosferinin parçacıklarına yakalanma eğiliminde olduğu yerlerde, kırmızı, turuncu ve sarının daha uzun dalga boyları, kozmik yolculuğu tamamlamalarına yardımcı olur. Çıplak gözlerinizle görebileceğiniz çarpıcı bir etkidir. Ve bir teleskopunuz varsa, uzaktan Uranüs'ü bile görebilirsiniz.

Aralık boyunca parçalı ve gölgeli ay tutulmaları olacak. Amerika kıtasında ilk görünürlük 28 Ekim 2023'te, diğerleri ise bir sonraki yıl 25 Mart ve 18 Eylül'de gerçekleşecek.