Bilim & Teknik

21 yaşında okyanus temizleme teknolojisiyle 31 milyon euro kazandı

Ekolojik sistemin düşmanı çöpler okyanusu kirletirken, 21 yaşındaki bu genç bariyer sistemi ile okyanus temizleyerek 31 milyon euro kazandı.


Plastik malzeme çağında günlük işlerimizin büyük çoğunluğunu bu malzemeler ile hallediyoruz. Yapılan araştırmada 2013 yılında 300 milyon tonun üzerinde plastik üretildi. Former Energy and Sustainably Consultant şirketinden bir ekibin geliştirdiği teknik ile okyanuslardaki plastik çöpler toplanabiliyor. Bu şirket için büyük bir gelir kaynağı.

"Büyük Kabarcık Bariyeri" adı verilen sistem, deniz içinde kabarcıklar çıkarıyor ve çöplerin bir yerde toplanması sağlanıyor. Balık tutma tekniği gibi görülen sistem sayesinde denizdeki plastikler su yüzüne, oradanda da tankerlere aktarılıyor.

Bu sistemin yaratıcısı ise şu an 23 yaşında olan Hollandalı Boyan Slat. The Ocean Cleanup şirketinin kurucusu ve CEO'su olan Slat, bu sistem sayesinde 31 milyon euro kazandı. Geliştirdiği bu model ona Birleşmiş Milletler'de en çevreci ödülün sahibi olmasını sağladı. Şirketin okyanus temizleme planları ise şöyle:

Proje ise şöyle:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.