Bilim & Teknik

3 bin metreyi bulan su altı volkanları keşfedildi!

Tazmanya'nın doğu kıyısında deniz tabanından 3 bin metreye kadar yükselen volkanlar keşfedildi. İşte detaylar!

3 bin metreyi bulan su altı volkanları keşfedildi!

Science Alert internet sitesinde yer alan habere göre, İngiliz Uluslar Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü'nün (CSIRO) araştırma gemisi Investigator Tazmanya'nın doğu kıyısını 25 gün boyunca çok yönlü haritalama kullanarak taradı.

Araştırmanın sonucunda deniz tabanından 3 bin metreye kadar yükselen volkanlar olduğu tespit edildi. CSIRO'dan araştırmacı Tara Martin, bu denizaltı volkanlarının 30 milyon yıl önce Avustralya ve Antarktika'nın birbirinden ayrılmasıyla bağlantılı olabileceğini düşündüklerini belirtti.

3 bin metreyi bulan su altı volkanları keşfedildi!

3 bin metreyi bulan su altı volkanları keşfedildi! - Resim : 1

Tazmanya Üniversitesinden zoolog Eric Woehler da yaptığı açıklamada, kambur balinaların, bu volkanları göç yollarında yön bulma aracı olarak kullandığını düşündüklerini ifade etti.

Keşif henüz çok yeni olduğu için keşfedilen volkanik bölgede yaşamın var olup olmadığı ya da ne tür bir canlı yaşamının desteklendiği bilinmiyor. Bu dağlar milyonlarca yıllık olmalarına rağmen daha önce keşfedilememişti çünkü en yüksek noktaları dahi deniz yüzeyinden 2000 metre derinde kalıyor.

Bilim bizi her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Bakalım gelecke günler daha ne gibi yeni buluşlara şahit olacağız? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.