3 boyutlu biyoyazıcıdan aort damarı üretildi! - Page 1

“Aort damarı vücuttaki en büyük ve tek damar olduğu için vücudun başka yerinden alınacak damarla tedavisi mümkün değil.

3 boyutlu biyoyazıcıdan aort damarı üretildi! - Page 2

Şu anda tedavisinde sentetik damarlar kullanılıyor. Ama bunlar hiçbir zaman insanın kendi damarları gibi olmuyor. İkinci sebepse, 3 boyutlu yazıcıyla doku ve organ üreteceksek bu doku ve organların beslenmesi için öncelikle damar dokusunun oluşturulması gerekiyor. Bizim çalışmamız sonucunda, abdominal (karın) aort damarı hastanın kendi hücre veya kök hücrelerini kullanarak üretebilecek ve yapay damar bu tür hastalara nakledilebilecek. Şu anda yolun başındayız, hastalara uygulanması yıllar alabilir. Ancak ilaç sanayi için önemli bir aşama. İlaç denemelerini bu şekilde üretilen dokularda yapabilirler.”

3 boyutlu biyoyazıcıdan aort damarı üretildi! - Page 3

Bilim adamı Einstein’ın ölüm sebebinin abdominal(karın) aort anevrizması olduğunu anlatan Koç, “Bizim çalışmamız sonucunda, abdominal aort damarı hastanın kendi hücre veya kök hücrelerini kullanarak üretilebilecek ve yapay damar bu tür hastalara nakil edilecek” dedi.

3 boyutlu biyoyazıcıdan aort damarı üretildi! - Page 4

Koç çalışmalarında, bugüne dek yapılan benzerilerinden farklı olarak 3 boyutlu basımda canlı hücreleri biyo-mürekkep olarak kullandıklarını söyledi. Sözkonusu biyo-mürekkebin satın alınan fibroblastların (bağ dokusunun ana hücreleri) çoğaltılmasıyla elde edildiğini belirten Koç, “Projenin ileriyi dönük en önemli hedefi 3 boyutlu biyo-yazıcıyla hastanın kendi normal hücrelerini ve kök hücrelerini kullanarak doku hatta organın birebir kopyasını üretmek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.