Bilim & Teknik

3 boyutlu yazıcıyla kafatası modeli yaptılar!

3 boyutlu yazıcıyla kafatası modeli basarak tıpta yeni bir çalışmaya daha imza attılar.

3 boyutlu yazıcıyla kafatası modeli yaptılar!

Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuvarı ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, ortak çalışmayla 3 boyutlu yazıcıyla kafatası modeli basarak 3 boyutlu teknolojilerde yeni bir çalışmaya daha imza attı. Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, NEU3D Laboratuvarı, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalından Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade ile birlikte beyin bilgisayarlı tomografi görüntüsünden alınan insan kafa yüzeyinin 3 boyutlu yazıcı ile basımının birebir gerçekleştirildiği belirtildi.

Bu modeli kullanarak Elektronörofizyoloji programı öğrencilerine eğitim verilmeye başlandı. Üç boyutlu yazıcı ile üretilen kafatasının öğrencilere teorik bilginin ötesinde birebir sınırsız sayıda deneme yapma şansı verildiği kaydedildi. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahar Kaymakamzade, Haziran ayında Amsterdam’da gerçekleştirilen Avrupa Nöroloji Akademisi Kongresi'nde EEG eğitiminde üç boyutlu baskı ile üretilen kafatası modeli başlıklı sözel sunumu ile üniversitenin eğitimdeki tecrübelerini Avrupa’daki akademisyenlere aktardı.

1510422325_akt4i15104080549134.jpg

Sunumda 3 boyutlu yazıcının tıp ve eğitim alanlarındaki kullanım alanları, 3 boyutlu modelleme ve yazmanın nasıl yapıldığı ve NEU3D Laboratories bünyesindeki aktiviteler resim ve videolarla dinleyicilere anlatıldı. NEU3D Laboratories'de doktorlar, akademisyenler ve mühendislerin birlikte çalışarak öğrenci/asistan/hasta eğitimi için modeller, ameliyatlarda kullanılan araçlar, protezler ve deneysel hayvan çalışmalarında kullanılan materyalleri ürettiği aktarıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.