33 Maddede 2015 Yılının İnsanlığı Bir Adım Daha İleri Taşıyan Bilimsel Gelişmeleri

Şüphesiz bu yıl, bizleri en çok ilgilendiren ve sevindiren bilim haberi, Profesör Aziz Sancar'ın iki meslektaşıyla birlikte DNA onarımı alanındaki çalışmalarıyla Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmesi. Peki 2015 yılında ülkemizde ve dünyamızda bilim alanınd

3. Rusya ve Güney Kore'den mamut klonlama çalışması
Rus ve Güney Koreli bilim insanları, yünlü mamutların hayata dönmesini amaçlayan deneylere başladı. Araştırmacılar, ilk aşamada Sibirya'da bulunan yünlü mamut fosilinden DNA örnekleri alacak.

4. Türkiye artık CERN'e ortak üye
CERN, Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye'nin yeni ortak üye olduğunu duyurdu. Buna göre Türkiye sanayii, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabilecek ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabilecek. CERN'de ortak deney ve çalışmalarda yer almak üzere kayıtlı 110 Türk bilim insanı kayıtlı bulunuyor.

5. Bilim insanları kaybolan hafızayı geri getirdi
Amerikalı ve Japon bilim adamları, farelerin "kaybolan" hafızasını yerine getirmeyi başardı. 1987 Nobel Tıp Ödülü sahibi Tonegawa gelişmenin sonucuyla ilgili hafıza kaybında sadece anılara erişim mekanizmasının etkilendiğine dikkati çekti.

6. Güneş enerjisiyle çalışan 'Solar Impulse 2' dünya turunda
Dünyanın etrafında sadece güneş enerjisiyle uçmayı hedefleyen Solar Impulse 2, tarihi denemesine başladı. Abu Dabi'den kalkan uçak ilk ayağı tamamlayacağı Umman'a uğradı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.