38 yıllık Nasa uydusu geri dönüyor!

Uzayda yaklaşık kırk yıl geçirdikten sonra, NASA'nın yeniden denenen Dünya Radyasyon Bütçe Uydusu (ERBS) gökten düşmek üzere.

38 yıllık Nasa uydusu geri dönüyor!

Cuma günü ajans, ERBS'den gelen enkazın Dünya'daki herhangi birine zarar verme olasılığının "çok düşük" olduğunu söyledi. NASA, 5.400 kiloluk uydunun çoğunun atmosfere girişte yanmasını bekliyor. Bu haftanın başlarında Savunma Bakanlığı, ERBS'nin pazar günü Dünya atmosferine yeniden gireceğini tahmin etti, bu girişin yaklaşık 17 saat alması bekleniyor.

Her ne kadar bilinen bir isim olmasa da, Dünya Radyasyonu Bütçe Uydusu'nun sıkıcı bir geçmişi hariç her şeyi vardı. Phys.org'a göre, Challenger Uzay Mekiği uyduyu 1984'te uzaya taşıdı, yani Challenger'ın 1986 başlarındaki yürek burkan ölümünden birkaç yıl önce.

38 yıllık Nasa uydusu geri dönüyor!

Uzaya giden ilk Amerikalı kadın olan Astronot Sally Ride, Challenger’ın robotik kolunu kullanarak kargo ambarından ERBS'yi serbest bıraktı. Aynı görev sırasında, Ride'ın ekip arkadaşı Kathryn Sullivan, uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı kadın oldu. Bu aynı zamanda iki kadın astronotun birlikte uzaya uçtuğu ilk görevdi. ERBS'ye gelince, 2005 yılına kadar ozon ve atmosfer ölçümlerini toplamaya devam etti.

Bilim adamları bu verileri, Dünya'nın güneş enerjisini nasıl emdiğini ve yaydığını incelemek için kullandı. ERBS'nin bilime katkısı, NASA'nın başlangıçta yalnızca iki yıl işlevsel kalmasını beklediğini düşündüğünüzde çok daha da etkileyici.