4 farklı yöntemle kendi elektriğimizi kendimiz üretelim! - Page 1

Ölü Bedenlerden Elektrik Üretimi:Bir Budizm inancına göre ölen baba en büyük erkek evlat tarafından yakılmalı ki cennet kapıları onlar için açılabilsin. Bedenler yakılınca yüksek derecede ısı açığa çıkıyor. Bu durumu başka pencereden izleyenler bu ısıyı eletrik üretmek içinde kullanma fikrine ulaşmışlar. Bu olay Tayvan’ın başkenti Taipei’de bir krematoryumunda geçmiştir.


Not: Krematoryum, “Ölen kişinin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı yer” şeklinde basitçe bir tanıma oturtulabilir.
Burada üretilmesi düşünülen elektrik, krematoryumun havalandırma sisteminde kullanılmak istenmişse de Tayvan milletvekillerince karşı çıkılmış. Fakat elektrik üreten firma oldukça kararlı. Havalandırma için olmasa bile aydınlatma için kesin kullanacaklarını belirtmişler.

4 farklı yöntemle kendi elektriğimizi kendimiz üretelim! - Page 2

Balinadan Elektrik Üretimi: Belçika’da bir enerji şirketi, sahile vuran ölü balinadan elektrik üretmeyi fikrini ortaya attı ve bu fikre göre 50 bin kiilowatt elektriik üretilebilecek bu da 14 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor.


Bu yöntem kıyıya vuran balinaları elektriğe dönüştürmeyi hedef alıyor. Kıyıya vuran balinaların yağları eritilerek yakıt elde edilecek ve bu bu yakıtla da elektrik üretilebilecek. Balinalardan geriye kalan diğer atıklar da çöpe gitmeyip değerlendirilecek.
Firmadan gelen bilgilere göre 25 ton ağırlığındaki balina cesedinin yarısını yağ tabakası oluşturuyor ve bu yağ tabakasından organik yakıt elde edilerek elektrik üretilebilecek.

4 farklı yöntemle kendi elektriğimizi kendimiz üretelim! - Page 3

Radyasyondan Elektrik Üreten İcat Geliştirildi.
Neredeyse dünyada ki bütün evlerde elektronik cihazlardan en az bir tane bulunuyor ki bunun sayısı çoğu evde çok daha fazla. Genel olarak her elektronik cihaz belirli bir miktar radyasyon üretir. Eğer bu radyasyon bir kablo bobinine iletilirse elektrik üretilebilir. Bu proje Dennis Siegel adlı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmiş ve bu yolla geliştirdiği cihaz ile bir AA pili tamamen şarj edebilmeyi başarmış.


İcadın ihtiyaç duyduğu radyasyonu ise evimizdeki elektronik eşyalar ve cep telefonları karşılayacak. Akıllı telefonlardaki kablosuz şarj etme özelliği gibi teknolojiler ile birlikte değerlendirildiğinde bu icat teknolojinin gittiği yönü göstermekte.

4 farklı yöntemle kendi elektriğimizi kendimiz üretelim! - Page 4

Tüm Türkiye'yi sarsan ve saatlerce süren elektrik kaybının ardından panik yapmaya gerek yok. Kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz!
Havadan Elektrik Üretme:
Artık bulunduğumuz bütün ortamlar elektromanyetik bir dalgaya maruz kalmaktadır. Örneğin evde bir internet modem kullaıyorsanız, bu modemin yaydığı bir elektromanyetik dalga bulunuyor.
Ortamda bulunan manyetik dalgaları elektrik enerjisine çeviren basit bir devreden bahsetmek istiyorum. Bu devre de ;
4 adet 1N34 diyot
2 adet 100 mikro Farat 50V elektrolitik kondansatör
2 adet 0.2 mikro Farat 50V seramik kondansatör
Bir miktar bakır tel (anten ve bağlantılar için )

Devrenin şeklini yukarıdaki gibi bağlarsanız, bu sayede küçük bir miktarda elektrik üretmiş olursunuz.
Eğer ki devreyi bir regülator devresi yardımıyla sabit kılarsanız, cep telefonu gibi küçük akım gerektiren cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.