Bilim & Teknik

4 gün okul 3 gün tatil modeli resmileşiyor! Peki ne zaman başlayacak?

Eğitim sistemi üzerine önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Yakında 4 gün okul 3 gün tatil modeli resmen başlamış olacak. İşte detaylar.

4 gün okul 3 gün tatil modeli resmileşiyor! Peki ne zaman başlayacak?

Son dönemde çalışanların iş saatlerinin kısaltılması ve tatil sürelerinin uzatılması için önemli çalışmalar yürütülüyor. Hatta Avrupa’da bazı ülkeler 4 gün iş 3 gün tatil modelini resmi bir karar haline getirdiler. Bazı ülkeler ise bu kararı kamu kurumlarında işleme koydular.

Türkiye’de ise bazı büyük işletmeler 4 gün iş 3 gün tatil modelini belli bir süre “pilot uygulama” şeklinde yürürlüğe koydu. Şimdi ise benzer bir model okullar için düşünülüyor. Yani 4 gün okul 3 gün tatil modeli üzerinde çalışılıyor.

4 gün okul 3 gün tatil modeli resmileşiyor! Peki ne zaman başlayacak?

Hali hazırda çocukların eğitiminin en önemli parçalarından birisi de sosyalleşmek üzerine kurulu. İşte bu paydanın daha işlevsel kılınabilmesi için öğrencilerin tatil süresinin uzatılması ön görülüyor.

Pek çok istatistik kurumuna göre dünyada en kaliteli eğitimin verildiği Finlandiya, 4 gün eğitim 3 gün tatil modelini resmileştirmek için işlemleri başlattı. Bu model yeni eğitim döneminde yürürlüğe girecek.

Avrupa’nın pek çok ülkesi eğitim modelinde Finlandiya’yı örnek aldığı için bu uygulamanın Avrupa’ya yayılması pek de uzun sürmeyecektir. Elbette Avrupa’ya yayılmasıyla birlikte Türkiye de bu uygulamaya geçebilir. Çünkü genel olarak eğitimde batıyı örnek alıyoruz.

Hali hazırda ülkemizde 5 gün eğitim 2 gün tatil uygulaması mevcut. Fakat bu 2 günde de öğrenciler tatil yerine dershane ve benzeri kurumlara giderek eğitim almaya devam ediyorlar. Bu da öğrencilerin gelişmesine ket vuruyor.

Peki sizce Türkiye’nin 4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçmesi iyi mi olurdu yoksa kötü mü olurdu? Yorum sizlerin.

Yorumlar
Bir öğrenci
Ne güzel bir haber.Inşallah böyle bir şey olur.
Cevapla
Gökay Savaş
Merhaba ben Aydın İncirliova da Anadolu lisesi nde okuyorum olsa bence 3 gün tatil 4 gün okul iyi olur dersane vs bir sürü şey yetişmiyor
Cevapla
Arzu
Bizde dünya modeline uymaliyiz.cocuklar daha verimli çalışırlar. 2 gun tatil yeterli değil. 3 gun tatil de okul kalitesinin articagina inanıyorum. Hem okula özlem artar, hem ailelerle verimli ilişkileri olur.Ben şahsım adına böyle bir projeyi desteklerim. Milli eğitimin daha kaliteli ve öğrencinin daha verimli olmasını sağlayacaktır .
Cevapla
Dudu
Çok iyi olur çocuklarda birazcık dinlenmiş olur...👍
Cevapla
Pinar
Günde 4 saat eğitim verilmeli daha faydalı olur 6 saat yorucu ve isteksiz derslere negatif oluyo
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.