Bilim & Teknik

45 yıldır neden Ay'a gidilmedi?

Üzerine birçok spekülasyonların yapıldığı Ay seyahatinin 45 yıldır neden yapılamadığı ortaya çıktı.

45 yıldır neden Ay'a gidilmedi?

Gidildi, gidilmedi, aslında montajdı ya da değildi derken Ay'a yapılan insanlı son yolculuğun üzerinden 45 yıl geçti. İlk Ay yolculuğu Apollo 12 ekibiyle 1969 yılında başlamış, onu sırasıyla Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 takip etmişti. Tüm bu yolculuklarda toplamda 12 astronot Ay yüzeyine indi ve çeşitli deneyler yapıp, fotoğraf çektirdikten ve Ay'dan taş örnekleri aldıktan sonra Dünya'ya geri döndüler. Tamamı ABD tarafından gerçekleştirilen bu Ay yolculuklarının sonuncusu Apollo 17 tarafından 1972 yılında yapıldı.

En önemli sebep bütçe

Bu yolculukların devam etmemesinin en önemli sebebi ise uzun yıllardır tartışılan bir konu. En önemli sebebin ise maddi kaynakların yetersizliği olduğu biliniyor. Zira Ay'a tekrar gitmek çok ciddi bir bütçe gerektiriyor. 2005 tarihli bir NASA raporu Ay’a yapılacak bir yolculuğun masrafını 104 milyar dolar olacağını öne sürmüştü. Bugünün rakamlarıyla bu bütçe yaklaşık olarak 133 milyar dolara denk geliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 yılında 5.5 milyar dolar olan NASA’nın bütçesini, 2019’da 19.9 milyar dolara çıkartacağı söyleniyor. Bu rakaman tamamı Ay yolculuğu için kullanılsa bile çok düşük kalacağı bir gerçek. Ayrıca başka operasyonların varlığı da Ay'a ayrılabilecek bütçenin düşmesine yol açıyor.

Öte yandan bütçe dışında bazı zorluklar da var. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Business Insider'a konuşan emekli astronot Chris Hadfield, "Ay'da kalıcı bir araştırma istasyonu kurmak, bir sonraki mantıklı adımdır. Yanlış anlamayın herkesi öldüremeyiz. Daha derinlere ulaşmadan önce, öğrenmek için test etmemiz ve sonra tekrar test etmemiz gereken bir sürü şey var" dedi. Bu da bir diğer zorluk olarak karşımıza çıkıyor.

Görünen o ki daha uzun yıllar Ay'a yolculuk yapılamayacak gibi görünüyor. Ancak onun yerine SpaceX ibi özel şirketlerin Mars yolculukları gündemde ve bunlar biraz daha mantıklı görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.