9. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını açtı - Page 1

Havadan gelecek tehditlere karşı vurucu güç olan F-16'ların bulunduğu Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı, Batı Karadeniz, Trakya, Marmara, Ege'den sorumlu olarak önemli bir görev üstleniyor. Balıkesir, Türkiye'de iki jet üssünün bulunduğu tek il olarak dikkati çekiyor. 9. Ana Jet Üs Komutanlığı Balıkesir merkezde, 6. Ana Jet Üs Komutanlığı ise Bandırma'da bulunuyor.

9. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını açtı - Page 2

Üste görevli üstün yetenekli pilotlar, ülkenin çeşitli yerlerindeki üslerde alarm reaksiyon nöbetleri tutarak, ülkeye havadan gelecek tehditlere karşı her an hazır bir şekilde adeta dosta güven, düşmana korku veriyor.

9. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını açtı - Page 3

Ülkenin ilk jet savaş uçakları F-84G'ler Balıkesir'e geldi İlk jet uçakları olan T-33 jet eğitim uçakları 1951'de yılında İstanbul'a gemiyle getirildi ve montajlandıktan sonra 9. Ana Jet Üssü'ne getirildi. 29 Mart 1952'de ise ilk jet savaş uçakları olan 8 adet F-84G, üsse uçarak getirildi ve yıl sonuna kadar tüm filolar jet uçaklarıyla donatıldı.

9. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını açtı - Page 4

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde 1951 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk jet üssü olan Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli pilotlar, ülkeye havadan gelebilecek tehditlere karşı her an hazır bir şekilde, adeta dosta güven, düşmana korku veriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.