Bilim & Teknik

9 dolarlık bilgisayar geliyor!

Kickstarter üzerinden gerekli fonu kısa sürede toplayan Next Thing firması Dünyanın en ucuz ve kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayarı CHIP'i 9 dolara satışa sunacak.

9 dolarlık bilgisayar geliyor!

Teknolojinin hızlı gelişimi günümüzde çoğu teknolojik cihazın küçülmesini sağlarken bilgisayar alanında da aynı rolü oynuyor. Geçtiğimiz yıllarda Raspberry Pi ile başlayan bu akım şimdilerde bir başka girişim tarafından hayata geçiriliyor.

Kredi kartı boyutundaki devre kartının bir bilgisayar gibi çalışmasını sağlayan Next Thing isimli girişim, Kickstarter üzerinden 50 bin dolarlık yatırıma ihtiyaç duyuyordu. Kısa sürede yaklaşık 13 bin kişiden destek alan proje, şimdiden 700 bin dolara yakın fon alarak seri üretim için gerekli kaynağı almış durumda.

1431462825_img20150512232219.jpg

1 Ghz işlemciye, 512 MB Ram'e, 3 bin mAH pile ve 4 GB hafıza alanına sahip olan cihaz sayesinde kullanıcılar, herhangi bir ofis yazılımını kullanabiliyor ve internete girebiliyor. Wifi ve bluetooth sayesinde elektronik cihazlara entegre edilebilen CHIP'in önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Next Thing tarafından geliştirilen CHIP isimli cihazın seri üretimi tamamlandığında Raspberry Pi'den daha ucuz olarak 9 dolardan (25 TL) satışa sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.