Bilim & Teknik

ABD Deniz Kuvvetleri yeni buhar takımını duyurdu

ABD Deniz Kuvvetleri, denizaltında yüksek dayanıklılık sunan yeni buhar takımını duyurdu.

ABD Deniz Kuvvetleri yeni buhar takımını duyurdu

Nükleer denizaltılar, yüksek teknoloji ile geliştirilmiş gibi görünebilir. Ancak, bu denizaltı araçları; pervaneyi çalıştırmak için suyu kaynatacak bir atomik reaktör gibi artık sıradan diyebileceğimiz bir teknolojiye sahip. Gövdede 600 ft. derinlikte parçalanan ve aşırı ısıtılmış bir buhar hattı; ABD Deniz Kuvvetleri Deniz Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA) ve Deniz Kıyafetleri ve Tekstil Araştırma Tesisi (NCTRF) için tehlikeli olabiliyor.

Connecticut'taki Yeni Donanma Denizaltı Üssünde yapılan son bir gösteride; iki denizci, buhar takımının kimin en hızlı şekilde çıkabileceğini görmek için yarıştı.

Makine Mühendisi 2. Sınıf Cameron Sebastian; itfaiyeci tulumları, botları ve bir hava tankı ve solunum aparatının hepsi bir HASMAT tarzı kimyasal takım tarafından kapsanan mevcut takım elbisesini giydi. Sebastian, parkuru dört dakikada tamamladı.

Makine Mühendisi 1. Sınıf Nathan Lindner; Deniz Kuvvetleri Araştırma Dairesi (ONR) TechSolutions Programı'nın bir parçası olarak geliştirilen yeni bir takım ile yarıştı. Fütüristik tek parça gümüş takım elbise, kalın eldiven, yüz kalkanı ve harici bir hava deposu ve regülatörü ile birleştirildi. Nathan Lindner ise 2 dakikadan biraz fazla süre ile parkuru tamamladı.

Yeni buhar takımı 4 kg daha hafif, takılması daha kolay ve daha fazla mobilite ağlıyor. Buna ek olarak, solunum aparatının dışarıda olması, hava deposunun çıkarılmasına gerek kalmadan şarj edilebileceği veya değiştirilebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, giyeni serinletmek için takıma dahil edilen jel paketleri de bulunmaktadır.

Yeniliğin bir diğer noktası da eldiven. Mevcut takım eldiven kullanıyor ancak giyenin becerilerini kısıtlıyordu. Bu yüzden yeni takımdaki eldiven ıstakoz pençesi eldivenleri ile değiştirildi. Bu iki parmaklı ve başparmak tasarımı, aletleri ve kumandaları ve merdivenleri tırmanmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca kullanıcının, yüz kalkanından buhar yoğunlaşmasını gidermesine izin vermek için deri kumaş palmiyelerine sahip.

Geliştirilmiş takımın bir sonraki adımı, nükleer saldırı denizaltısı USS Toledo ve diğer iki teknede denizde test olacak. Bu testlerden alınan değişiklikler nihai tasarıma dahil edildikten sonra davanın yaklaşık iki yıl içinde genel bir hususu olması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.