Bilim & Teknik

ABD Hava Kuvvetleri lazerle füzeleri vurmayı başardı

ABD Hava Kuvvetleri bilim kurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz lazer silahlarını kullanmaya başlamak için gerçekleştirdiği çalışmaların sonucunu almayı başardı.

ABD Hava Kuvvetleri lazerle füzeleri vurmayı başardı

Amerika Hava Kuvvetleri lazer silah sistemleri ile ilgili olarak yaptığı çalışmalarda büyük bir yol katetti ve yeni geliştirilen lazer silahı ile füzeleri vurmayı başardı.

ABD Hava Kuvvetleri lazerle füzeleri vurmayı başardı

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz lazer silahlarıyla ilgili olarak yaşanan son gelişme, yakın bir zamanda bu silahların ordularda kullanılmaya başlanacağının en büyük göstergesi aslında.

Savaş uçakları için lazer silahı geliştirmeye başlayan havacılık şirketlerinden Lockheed Martin’in önemli bir gelişmeye imza attığı öğrenildi. Elde edinilen bilgilere göre Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen ve Amerika Hava Kuvvetleri tarafından test edildiği öğrenilen bir lazer silahı havada birden fazla füzeyi etkisiz hale getirmeyi başardı. Test edilen lazer silahının karada denendiği belirtilirken, alınan başarılı sonuçlar neticesinde bu alanda yapılacak çalışmaların hızlandırılmasının gündeme geldiği belirtiliyor. Çalışmaları devam eden silah sisteminin saldırıdan ziyade savunma amaçlı olarak kullanılacağı da elde edilen bilgiler arasında. İlerleyen aşamalarda lazer silahının savaş uçaklarına entegre edilmesinin gündemde olduğu belirtilirken bu silah sistemine verilen ismin SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) olduğu öğrenildi. 

ABD ordusunun SHiELD ismi verdiği silah sisteminin yanı sıra birçok yeni silah sistemi üzerinde çalıştığı da elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Lazer silahları saldırı için kullanılabilir!

Oldukça etkili olduğu belirtilen, anlık ve çok hızlı çalışan bir sisteme sahip olduğu bilgilerine ulaşılan ve ilerleyen aşamalarda savaş uçaklarına da entegre edileceği bilgilerine ulaşılan lazer silah sistemi ile ilgili her ne kadar savunma amaçlı kullanılacağı belirtilmiş olsa da şimdiye kadar üretilen silahların saldırılarda kullanıldığı düşünüldüğünde, bu silah sisteminin de saldırı için kullanılma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.   

Yorumlar
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
Lazer silahı kokpit yönündeyse yani sava uçağına yaklaşırken önden değil yanlardan veya arkasından yaklaşmak gerekir. Lazer silahı çok yüksek güç gerektirir. Özellikle çalışırken lazer silahı motoru bunu izleyen cihazlar i uçağımızı koyabilmeliyiz.
Cevapla
Black king
İrade budur işte güçlü ve üretici ülke.
Cevapla
Mert
Lazer sistemleri ülkemizde de yapıldı kullanılıyor ihraç ediliyor. Aşağılık kompleksi diz boyu.
aa
çünkü orada chp yok olsa 80 sene yerinde sayardı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.