Bilim & Teknik

Akıllı bandaj sayesinde doktorlar yarayı izleyebilecek!

Akıllı bandaj sayesinde doktorlar yarayı 5G teknolojisi ve nano sensörler sayesinde izleyebilecek.

Akıllı bandaj sayesinde doktorlar yarayı izleyebilecek!

5G kablosuz internet yoluyla Doktor'a yaranın iyileşme dönemini ve durumu rapor verecek bir bandaj düşünün. İngiltere'de Swansea Üniversitesi, sözde bu akıllı bandaj teknolojisini önümüzdeki yıl denemelerine başlayacak. 

Akıllı bandajlar, yaraya ilişkin raporları, sağlık uzmanlarına göndermek için gelecek nesil kablosuz servislerin yanı sıra, yaralanma durumundaki gelişmeleri takip etmek için nano-sensörler de kullanıyor. 

1492432062_smba.png

Doktorlar bandajlardan aldığı bilgilerle yarayı izleyebilecek ve iyileşmenin daha iyi olmasına dayalı bir tedavi planı uygulayacak. Doktorlar ayrıca, yaralı kişinin ne kadar aktif olduğunu takip edebilecek. Yaralar genellikle hasta egzersiz yaparken ve kan yaranın yakınında dolaşırken iyileşir.  

Nanotech uzmanları yaradaki değişiklikleri okuyan algılayıcılar üretirken, bandajı para kazanmak için bir 3B yazıcıyla yapılabilir. Profesör Clement, Galya Yara Yenilik Merkezi'nde, okulun test yapmasına yardımcı olabilecek 1 milyon insan olduğunu söyledi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.