Bilim & Teknik

Akıllı neşter çığır açacak

iKnife adındaki akıllı neşter kanser hastalarının umudu olacak.

Akıllı neşter çığır açacak

Sağlık alanında çalışmalar son hızla devam ediyor. Yeni yapılan çalışmalarda İngiltere'de bulunan Imperial College London'dan bilim adamları, "iKnife" yani akıllı bıçak adını verdikleri neşter geliştirdiler. Bu geliştirilen akıllı bıçak, çoğu zaman tehlikeli ancak yaygın olan hastada tümör kalıntısı bırakmayacak.

Yapılan testlerde akıllı bıçağın ilk sonuçlara göre bıçağın küçük kanser dokularını tespit edebildiği açıklandı. Dokuyu kesmek için ısıyı kullanan neşterde değişiklik yapan araştırmacılar, bıçağın kesilirken dokuya ısı verip yayılan keskin duman kokusunu analiz edebildiği ve dokunun kanserli mi sağlıklı mı olduğunu gösterdiğini söyledi.

1374131743_iknife.jpg

Araştırmacılar, kokunun kütle spektrometresi adı verilen yüksek teknoloji ürünü "buruna" çekildiğini ve böylece kanserli ve sağlıklı dokudan çıkan duman arasındaki küçük farklılıkların tespit edilebildiğini, bu bilgininde birkaç saniye içinde cerraha ulaştığını belirtti.

Şimdiye kadar 91 hasta üzerinde yapılan testlerde bıçağın ne tür dokunun kesildiğini, kanserli olup olmadığını tespit ettiği görüldü. Devam eden testlerde bıçağın ne kadar etkili olacağı tam olarak anlaşılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.