Bilim & Teknik

Akıllı yüzük yolda!

Akıllı saatten sonra şimdi de akıllı yüzük.

Akıllı yüzük yolda!

Günümüzde hemen her Windows veya Android akıllı telefon bir yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi ile beraber kullanılıyor ancak data-aktarımı teknolojisinin günlük kullanımı büyük oranda benzin alımı gibi durumlarla kısıtlı kalmış durumda. Yeni başlayan bir proje ise bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor. Proje, sistemi basitçe yüzük üzerine taşımayı amaçlıyor. Sistem ise dediğimiz gibi oldukça basit bir görünüme sahip. Çelik bir bandın üzerinde, biri üstte biri altta olacak şekilde, vericileri taşıyan iki siyah şerit bulunuyor. Şarj edilme ihtiyacı duymayan sistem üzerindeki şeritler farklı bilgiler içerebilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Yüzüklerin en genel kullanımı ise telefon kilidini açmak olacakmış gibi gözüküyor. Özel bir Android yazılımı yüklendikten sonra, yüzük telefona dokundurularak kilidi açabiliyor. Bu sistem sayesinde hem telefon güvenliği sağlanmış oluyor hem de kullanıcıya hızlı bir kilit açma seçeneği tanınmış oluyor.
 
Yüzükteki iki şerit hem topluma açık hem de özel bilgileri taşıyabilir durumda. Özel bilgiler size ait olan şifreler gibi bilgileri içermekteyken, topluma açık bilgiler diğer insanlara sunabileceğiniz ulaşım bilgileriniz, kişisel bilgi kartınız gibi bilgileri içermekte. Üreticilere göre, daha girişken olan bilgi hırsızları, açıkta duran yüzüğü "kırabilirler" ancak yapımcı iki şerit sisteminin çoğu insanın yüzüğün içeriğine bakmasını engelleyeceği konusunda "oldukça emin."
 
"NFC Ring" olarak geçen bu sistem türünün ilk örneği olmasa bile, bu teknoloji daha çok oyuncaklarla sınırlı kalmıştı. Her ne kadar NFC özelliğine sahip bir akıllı telefon bu yüzüğün yapabildiği her şeyi yapabilir konumda olsa da, sadece yüzüğünüzü bir yüzeye dokundurmak telefon ile uğraşmaktan çok daha pratik ve teknolojinin gerçek amacına daha yakın olsa gerek.
 
Yüzüğün Eylül ayında 20 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulması bekleniliyor.

Yorumlar
Ahmet
Ulan insanlar bukadar salakmı herşey akıllı
Cevapla
Lüzumsuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.