Alçak dünya yörüngesinde heyecanlandıran gelişme! Film gerçek mi olacak? - Page 1

Alçak dünya yörüngesi(ADY yada orijinal adıyla LEO) gezegenimizin yakınında dünya merkezli bir yörüngedir. Dünyaya uzaklığı 160-2000 km ve yörünge periyodu 88-127 dakika arasındadır

Alçak dünya yörüngesinde heyecanlandıran gelişme! Film gerçek mi olacak? - Page 2

Bu Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS)’nun yörüngesinden sonra dünyaya en yakın yörüngedir. ADY dünya için çok önemlidir çünkü Elon Musk’ın meşhur Starlink uyduları da bu yörüngede konumlanmaktadır.

Alçak dünya yörüngesinde heyecanlandıran gelişme! Film gerçek mi olacak? - Page 3

Şu ana kadar 1892 Starlink uydusu fırlatıldı ve bunların 1732 tanesi aktif olarak çalışıyor. ADY’de 7500’ün üzerinde uydu var ve 1732 Starlink uydusu bu sayı içerisinde tek bir şirkete ait en büyük sayı. Starlink 2024’ün sonuna kadar 42.000 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor.

Alçak dünya yörüngesinde heyecanlandıran gelişme! Film gerçek mi olacak? - Page 4

Starlink uydularının ilk ramak kala kazası Çin’in Tiangong Uzay İstasyonu ile gerçekleşti.4 gün önce Çin hükümeti Musk’ın Starlinkleri ile ramak kala kaza için ABD’yi güvenli olmayan uzay yönetimi ile suçladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.