Bilim & Teknik

Alçı ve sargı tarihe mi karışacak?

Kırılan Kemiği Yapıştıran Enjekte Edilebilir Sıvı

Alçı ve sargı tarihe mi karışacak?

Kemiklerimiz kırılması durumunda klasik ilaçlarla ve sargı ile tedavi yönteminde yaşa göre bir aydan birkaç aya kadar bekleme zorunlululuğu bulunmaktaydı. Yeni geliştirilen ve kırık bölgesine enjekte edilen sıvı haldeki bir ilaç kemiklerinizini iyileşme hızını %50 nin üzerinde artırabiliyor.

Çimentodan esinlenilen yeni ilaçta kemiğin yapısını %70 civarında oluşturan kalsiyum fosfat, hidroksiapatit içeren mineraller kullanılıyor. İlaç, hızlı kemik rejenerasyonu sağlama temelinde olup gözenekli yapısı sayesinde mineral ve besin sıvılarının geçişlerine izin verebiliyor.

1464774309_basliksiz-2.jpg

Araştırmacılar yapılan çalışmalar sonucunda hedeflenen kriterlere uygun olan bir maddeyi ürettiklerini açıkladılar. "Si-HPMC" ismindeki bu madde, insan vücudu tarafından alerjik reaksiyone neden olmadan dokular tarafından emilmiyor, kan akışını olması gereken dozda sağlıyor, enjekte edilebiliyor ve istenilen düzeyde sertleşebiliyor. 1980’lerde üretilen ve günümüzde çoğunlukla yapay kemik olarak kullanılan kalsiyum fosfat ile karıştırılan Si-HPMC, karışımın kişinin yaşına ve bedeine göre doğru oranlarda karıştırılıp istenilen sertlikte kemikler elde edilebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.