Bilim & Teknik

Amerika İnsansız Savaş Gemisi Yaptı!

DARPA üretilmiş en büyük insansız savaş gemisini suya indiriyor!


ABD Savunma Ajansı DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) uzun süredir üzerinde çalıştığı insansız savaş gemisi ACTUV Projesi'nin tamamlandığını duyurdu.

Geminin 2017 yılında suya indirilmesi bekleniyordu ama ACTUV Projesi planlanan süreden tam 1 yıl önce tamamlanarak büyük bir başarıya imza atıldı. Dünyanın en büyük insansız savaş gemisi ACTUV'un önümüzdeki Nisan ayında açık denizde testlerin gerçekleştirileceği belirtiliyor. ACTUV'un özellikle denizaltıların yok edilmesinde kullanılacağı söyleniyor. Yolunu ve deniz altındaki harektliliği gelişmiş sonarları ile tarayan geminin bu noktada büyük bir teknolojiye sahip olduğu belirtiliyor.

1455628127_actuvsub.jpg

40 metre uzunluğunda olan geminin oldukça gelişmiş bir yapay zekaya sahip olduğunu belirtelim. Asli görevinin yanında mayın temizliği ve askeri kargo taşımacılığı konusunda da Amerikan ordusuna yardım edecek olan ACTUV'un kullanılmasına gerek duyulmayacak bir dünya diliyoruz...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.