Bilim & Teknik

Amerikan Ordusu'nun köpekbalıklarını silah olarak kullanmaya çalıştığı ortaya çıktı!

Yeni bulunan bazı belgeler, Amerikan Ordusu'nun köpekbalıklarını silah olarak kullanmaya çalıştığını ortaya çıkardı.

Amerikan Ordusu'nun köpekbalıklarını silah olarak kullanmaya çalıştığı ortaya çıktı!

Bu hafta içerisinde ortaya çıkan eski kayıtlara göre Amerikan Ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında köpekbalıklarını silah olarak kullanmaya çalışmış. Amerikan bilim insanları, köpekbalıklarının yön duygularının elektriksel şoklar ile şaşırtılabileceğini keşfetmişler ve bu canlıların dikkat çekmeden denizaltı ve gemi gibi deniz araçlarına yaklaşabileceğini düşünmüşler. Bu amaç doğrultusunda köpekbalıklarına bomba bağlamayı ve hayvanları uzaktan yönlendirmeyi hedefleyen Amerikanlar, tam 13 sene boyunca araştırmayı sürdürmüşler.

Ortaya çıkan belgelere göre ordu, köpekbalıklarının yön duygusunu bir çeşit kask ile yanıltmayı etmeyi deneyecekmiş. Köpekbalığının yönünü belirleyecek olan bu kask, hayvan farklı yönlere doğru gitmeye başladığında şok verecek ve onun doğru yolda kalmasını sağlayacakmış.

1471173867_meet-the-sharks.jpg

Elektrik sinyalleriyle yönünü belirleyen bir başka hayvan olan hamamböcekleri, birkaç ay önce geliştirilen ve buna benzeyen bir teknoloji sayesinde yönlendiriliyorlardı. Yani köpekbalıklarının da kontrol edilebilmesi mümkün.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.