Bilim & Teknik

Ampütelere özel giyilebilir robotlar!

İtalya’nın Floransa kentinden bazı bilim adamları, ampüte bireyler için yeni bir tür biyonik bacakla ilgili testlere başladı.

Ampütelere özel giyilebilir robotlar!

İtalya’nın Floransa kentinden bazı bilim adamları, yeni bir tür biyonik bacakla ilgili testlere başladı. Avrupa “Siber bacaklar” projesinin bir sonucu olarak yapay uzuvlardan oluşan araçlar ampüte insanların doğal bir şekilde daha az çaba ile yürümesine imkan sağlıyor.

Projenin koordinatörü Nicola Vitiello iki farklı teknolojinin varlığından bahsediyor: “Giyilebilir robotlar adını verdiğimiz araçlarla ampüte insanların sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Burada iskelet ve nöromüskülerlerin yapısal ve işlevsel özelliklerine sahip motorize ortoz sistemi kullanıyoruz. Bunlar pasif protezler değil, içlerinde makine var. İlk durumda protezler güç kapasitesini geri getirerek eksik uzuvların yerine geçiyor. İşte tam bu noktada protezi merkezi sinir sistemiyle bağlantıya geçirebilen giyilebilen sensörler dediğimiz araçların olanağını ortaya çıkardık. İkinci durumda ise kişinin eklemlerine enerji enjekte ederek daha az çabayla yürüyüş yaptırtmaya çalışıyoruz.”

1427202704_img20150324150927.jpg

Robot sisteminin ampüte uzuvla yer değiştirmesi için aktif bir yapay bacak oluşturulmuş. Bu sistem, ampütenin asgari bilişsel ve enerjik bir çaba ile, ileri geri yürümesini, merdivenlerde yukarı aşağı çıkmasını veya oturup kalkmasını sağlayacak.

1427202693_img20150324150909.jpg

Araştırmanın diğer alanı ise bacaklara enerji enjekte ederek giyilebilir cihaz ile bir protezi birleştiriyor. Takılabilir düzenek ise protezin yetersiz kaldığı durumları telafi edebilir. Hala gelişme aşamasındaki bu düzenek doğaldaki gibi verimli bir geri dönme yeteneğine sahip değil. Şimdiye kadar yaklaşık 10 kişi üzerinde denenen bu yeni teknoloji için elde edilen sonuçlar cesaret verici görünüyor.

Kaynak: euronews

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.