Apple logosu neden ısırılmış elma? - Page 1

Bilim insanları bu büyük dâhinin değerini bildi ve onu asla unutmadı. Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak`ın teknolojiye olan ilgileri, 1972 yılında Hawlett-Packard şirketinde yarım günlük işe girmelerini sağlamıştı. Bu dönemde ev yapımı bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlayan ikili, ticari açıdan da birbirini tamamlamaktaydı.

Apple logosu neden ısırılmış elma? - Page 2

Hem Jobs, hem Wozniak, ilerleyen yıllarda yaptıkları açıklamalarda, Apple`ın kuruluşuna giden yolu birbirlerini iyi tamamlayan bir ikili olmalarına bağlıyorlar. Onlara göre Wozniak`ın bilgisayar konusundaki bilgisi ve olağanüstü yeteneği, Jobs`un bilgisayarlara olan ilgisi ve pazarlama yeteneği ile birleşerek Apple`ın kurulmasını sağladı. 1976 yılında, Apple`ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne`ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs`un aile evindeki garajda kurdular. İlk bilgisayarları ise, Steve Wozniak`ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I oldu.

Apple logosu neden ısırılmış elma? - Page 3

Gece gündüz bir garajda çalışarak ortaya çıkardıkları 200 adet Apple I bilgisayarı satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve ortaya, daha başarılı olan Apple II çıktı. Bu başarılarını daha üst seviyeye taşımayı ve ofislerde IBM`e rakip olmayı hedefleyen ekip, Apple III`ü geliştirdi. Büyük hedeflerle Apple III`ü piyasaya süren ekip, beklenmeyen bir sorunla karşılaştı. Bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören yüzlerce Apple III geri çağırıldı. Ancak bu talihsizlik bile Apple`ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu.

Apple logosu neden ısırılmış elma? - Page 4

Bir anda kendini dev bir şirketin başında bulan Steve Jobs ilk hatalı kararlarından birini vererek, şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye ihtiyacı olduğuna karar verdi. Bunun üzerinde John Sculley, 1983 yılında Apple`ın başına geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store`un açılmasını sağladı. Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi.Bununla birlikte gelen iTunes yazılımı aynı zamanda iPod`un en popüler müzik çalar olmasını sağladı. Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.