Bilim & Teknik

'Araştırmacılarımızın sayısını artırmalıyız'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü; "Kendini araştırmaya adayan insanların sayısını artırmalıyız"


Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 49. Akademi Genel Kurulu, The Green Park Hotel Ankara’da gerçekleştirildi.

Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 14 yılda atılan adımlarla iddia ve özgüven sahibi bir ülke haline geldiğini söyledi. Özlü, her alanda olduğu gibi bilim ve teknolojide de çok önemli gelişmelerin yaşandığını, çok sayıda yeni üniversitenin kurulduğunu anlattı.

Üniversitelerdeki öğretim üyesi sayısının artırıldığına ve imkanlarının iyileştirildiğine işaret eden Özlü, kamu, üniversite ve reel sektörün Ar-Ge harcamalarının da artırıldığını söyledi.

Bu dönemde milli gelirin 3 kattan fazla arttığını belirten Özlü, Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payının iki katına çıkarıldığını, 2014'te Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının Türkiye tarihinde ilk kez yüzde 1 seviyesini geçtiğini anımsattı Özlü, şunları kaydetti:

"Ancak burada durmayacağız. Ekonomimizi, demokrasimizi, hukuk sistemimizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ülke olarak ekonomik ve sosyal hedeflerimize ulaşmak için bilgi temelli ve teknoloji odaklı bir dönüşüm sağlamalıyız. Daha fazla katma değer oluşturmak için de buna mecburuz. 2023 yılında ihracatımızın yüzde 15'ini yüksek teknolojili ürünlerin oluşturmasını hedefliyoruz. Eğer bunu başarırsak ihracatımız, ithalatımızı yakalayacaktır, belki de geçecektir. Bu yüksek hedeflere ulaşabilmemiz için hayatın her alanıyla ilgili kapsamlı, doğru, rafine bilgilere ihtiyacımız olacak."

Ülke olarak bilginin ticarileşmesine çok yoğun şekilde eğilinmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, üniversitelerin teori üretmesinin yanı sıra teorinin pratiğine dönüşmesine de katkı sağlamaları gerektiğine işaret etti.

Bakan Özlü, 2011 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ihdas edilmesinin Türkiye için çok önemli bir gelişme olduğunu ifade ederek, böylece üniversite-sanayi işbirliğini artıran, Ar-Ge ve inovasyon alanında uzmanlaşan bir bakanlık yapısı oluştuğunu söyledi. Özlü, siyasi hayatından önceki çalışmaları nedeniyle Bakanlığın çalışmalarını yakından takip ettiğini, Bakanlık görevine geldikten sonra da bu çalışmaların ne kadar değerli olduğunu yakından görme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Bu yıl başında hayata geçen Ar-Ge reform paketinin önemine dikkati çeken Özlü, TBMM görüşmelerine milletvekili olarak katkıda bulunduğu bu paketin içeriğine ilişkin hatırlatmalarda bulundu.

"Kendini araştırmaya adayan insanların sayısını artırmalıyız"

Bakan Özlü, bilimsel düşüncenin sadece bilim insanlarına gereken bir özellik olmadığını, herkese lazım olduğunu belirterek, her türlü sorunun çözümü için bilime ve bilimsel yöntemlere başvurulması gerektiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.