ASELSAN'ın ilk defa tanıttığı yeni silahlar - Page 1

“Torpido su üstü gemileri ve denizaltıları için çok büyük bir tehdittir. Düşman torpido tehditi altında olan su üstü gemisi ya da denizaltı bu tehdidi algıladıktan sonra karşı savunma tedbirleri kapsamında 'soft' tipi karşı tedbir sistemi ürünleri olan karıştırıcı ve aldatıcılar taktik kapsamında kullanılmaktadır. Bu taktik kapsamında karıştırıcı ve aldatıcının yetmediği noktada son çare kullanılması gereken ürün TORK'tur. TORK, torpidoyu imha etmeye yarayan bir silahtır. Torpido'nun mevcut yakın ortamlarda imha edilmesi geminin kendisi için de zararlı olabilir. Bu nedenle son çare olarak kullanıyoruz.

ASELSAN'ın ilk defa tanıttığı yeni silahlar - Page 2

ASELSAN olarak hali hazırda Deniz Kuvvetleri envanterinde kullanılmakta olan soft tipi karşı tedbir sistemleri ürünleri mevcuttur. Yapılan teknolojik araştırmalar kapsamında dünyada da benzer çalışmaların yapılmakta olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda biz de TORK projesine bir yıl önce başladık. Bu kapsamda ABD ve Almanya çalışmalar yapıyor. Henüz dünya pazarında bu özelliklere sahip satılan bir ürün bulunmamaktadır. Bizim hedefimiz ABD ve Almanya gibi kendi ürünümüzü eşzamanlı olarak dünya pazarına kazandırmaktır. Önceliğimiz kendi bahriyemizin ihtiyacını karşılamak, sonrasında ise dünya pazarında ürünümüzü pazarlamaktır.”

ASELSAN'ın ilk defa tanıttığı yeni silahlar - Page 3

Bu sistem tamamen yerli olarak geliştirildi. ASELSAN Hava Savunma Sistemleri Program Müdürü Dinçer Nalbantoğlu, KORKUT'un Savunma Sanayi Müsteşarlığı'yla imzalanan sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen bir hava savunma sistemi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

ASELSAN'ın ilk defa tanıttığı yeni silahlar - Page 4

"KORKUT, 35 millimetrelik parçacıklı akıllı mühimmatı kullanıyor. KORKUT'un bu mühimmatı ve sistemi kullanması uçaklara ve helikopterlere karşı ve aynı zamanda havadan karaya füzelere, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına karşı etkili bir sistem haline getirmektedir. KORKUT paletli bir taşıyıcı platform üzerinde yer alması sayesinde zırhlı mekanize birlikler ile birlikte hareket etme özelliğine sahiptir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.