Bilim & Teknik

Ay kimin olacak? Çin'in mi Amerika'nın mı?

NASA Başkanı Bill Nelson tarafında yapılan açıklamalar dünya genelinde yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Ay kimin olacak? Çin'in mi Amerika'nın mı?

Dünya üzerindeki rekabet ve ülkeler arası liderlik mücadelesi yetmezmiş gibi şimdide uzayda kimin sözü geçecek tartışmaları başladı. Bu konuda adaylardan biri tabi ki Amerika Birleşik Devletleri iken masanın diğer tarafında oturan isimse Çin’den başkası değil.

İki süper güç arasında uzay rekabeti her geçen gün biraz daha yukarılara tırmanırken, NASA başkanı Bill Nelson tarafından yapılan bir açıklama, iki ülke arasındaki rekabetin sanıldığından bile daha fazla olduğunu gösterdi.

Nelson tarafından yapılan açıklamalarda Çin’in uzay faaliyetlerini daha çok askeri anlamda geliştirdiği ve bununda dünya açısından tehlikeli bir hale geldiği iddia edildi. Açıklamalarının devamında Çin’in ilerleyen zamanda Ay’ın tamamında hak iddia edeceği ve kendisine ait uyduların haricinde kalan bütün hepsini imha etme yoluna başvurabileceği iddia edildi.

Ay kimin olacak? Çin'in mi Amerika'nın mı?

Dünyanın en büyük ve en prestijli Uzay ajansı olan NASA’nın başkanı tarafından ortada hiç bir şey yokken neden böyle bir açıklama yapıldığı ise büyük merak konusu oldu.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki rekabet çok eskiye dayanıyor olsa da yine de Çin’in böyle bir hamle yapmasına çok ihtimal verilmezken, yine de NASA başkanının tamamen kendi fikirlerine dayanarak böyle sözler söyleyebilmesi de pek mümkün görünmüyor. Bakalım iddiaların muhatabı olan Çin bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapacak mı?

Yorumlar
Kağan
Çin uzay sektöründe sürekli yükselişte Amerika bunun farkında olduğu için 50 sonra tekrardan Artemis projesi kapsamında aya gitmek istiyor hep savaş hep bir boy gosterme çabası soğuk savaş yeniden geliyor gibi bir şey.
Cevapla
Armn
Ay'a benzer yüreğim, doğal olarak takipteyim demiş biri
Cevapla
Levent
Ben şimdiden ilan ediyorum ay benim marsda benim hatta güneş sisteminin tamamı benim. Çin ile amerika boşuna kavga etmesin satlık arazi istiyorlarsa marsa kutup bölgelerinde su buzlu alandan bir istisna yapabilirim.
Cevapla
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
AY ABD'NİN OLACAK, ÇİN YOK OLACAK.
Cevapla
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
❤️❤️ABD🇺🇲❤️❤️
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.