Bilim & Teknik

Ay'a yerleşim için ilk adımlar atılıyor!

İnsanlık Ay'da uzun vadeli bir varlığa sahip olacaksa, güvenilir iletişimlere ihtiyaç duyacak ve Lockheed Martin bu bağlantıyı sağlayabileceğini düşünüyor.

Ay'a yerleşim için ilk adımlar atılıyor!

Şirket, ilk projesi Aydan Dünyaya uydu ağı olan, ay altyapısına ayrılmış bir yan ürün olan Crescent Space'i yarattı. Parsec, astronotlar, ekipmanları ve evdeki insanlar arasında kesintisiz bir bağlantı sağlamak için küçük ay uydularından oluşan bir takımyıldız kullanıyor. Sistem ayrıca navigasyon yardımı sağlayacak.

Teknolojinin kaşiflerin iletişim halinde olmalarına ve uzay aracı rota değişikliklerine yardımcı olması planlanıyor. Ancak Lockheed Martin'in açıkladığı gibi, Ay topraklarında olanlar için hayati olabilir. Parsec’in ağları GPS'e eşdeğer bir ay haritası da oluşturarak astronotlara tam konumlarını ve üsse dönüş yönlerini verecek. Örneğin bu yolla, bir gezici ekip tehlikeli bir kratere girmeden eve nasıl döneceğini biliyor olacak.

Ay'a yerleşim için ilk adımlar atılıyor!

Crescent'in ilk Parsec ağı, uyduları Lockheed Martin ile birlikte 2025 yılına kadar faaliyete geçecek. Ve siz sormadan önce: evet, elbette şirket açıkça bazı büyük müşteriler bulmayı umuyor. CEO Joe Landon (eski adıyla Lockheed Martin Uzay Başkan Yardımcısı), Crescent'in NASA'nın Artemis Ay inişlerini ve diğer keşif görevlerini desteklemek için "iyi bir konumda" olduğunu iddia ediyor. Ancak NASA'nın Artemis programı 2024'ün sonlarına kadar bir Ay uçuşu ve 2025'in sonunda bir iniş bile yapmayacağı için bu başlangıç  biraz erken olabilir.

Yorumlar
nur
aya gidenler depremzedeler gibi çadırdamı yaşayacak birbirlerinimi yiyecek
Cevapla
nur
dünyayı bitirdiniz seller depremler şimdi kaçacak yer arayıp ayımı buldunuz
Cevapla
Zıt
Zengin gidecek, fakir bakacak
Cevapla
İsa
Ay'da da bir yaşam vardı. Tarihin bağrında biryerlerde Orhun yazıtları'nda geçer Nuh yerde gördü tufanı Hun gökte gördü zaten Nuh'un tersi Hun'dur aslında Nuh bir türkü Orhun kayıtlarını araştırın Ay'daki yaşama şeytan ve müttefikleri manyetik tufanla son verdi Ne diyordu ayette: yerdekiler ve göktekiler ona secde eder Göktürk devletide buradan türemedir
Cevapla
senel05
gidinde oranında anasını belleyin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.