Bilim & Teknik

Ay'da maden arama çalışmaları başlıyor!

Özel bir şirket, Ay'da maden çalışmaları yapabilmek adına izin aldı.

Ay'da maden arama çalışmaları başlıyor!

İnsanlığın uzaydaki ilk hedefi olan Ay, araştırma ve inceleme amacıyla birçok ülke tarafından defalarca ziyaret edildi. Hiçbir canlılığa sahip olmayan ve oldukça ince bir atmosfer tabakasıyla örtülü olan uydu, şimdi de maden arama ve çıkarma çalışmaları doğrultusunda ziyaret edilecek.

Moon Express isimli Amerikalı bir şirket, Amerikan Hükümeti'nden Ay'a araç göndermek ve maden arama çalışmaları başlatmak için izin aldı. Aracını 2017 senesinde Dünya'nın uydusuna indirmeyi planlayan şirket, ilk olarak Ay'daki madenleri araştıracak ve bilgi paylaşımında bulunacak.

1470586692_extralarge-1470315996-cover-image.jpg

Rocket Lab ile anlaşmış olan Moon Express, Ay'a gönderdiği araçla birlikte Google'ın Lunar XPRIZE isimli yarışmasını da kazanmayı hedefliyor. Yarışma, Ay'a araç gönderen ve aracın 500 metre ilerlemesini sağlayan şirketi tam 20 milyon dolarla ödüllendirecek. Aynı zamanda aracın katettiği mesafeye ve çeşitli faktörlere göre ödül parası yükselebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.