Bakın alyanslar nasıl yapılıyor? - Page 1

Tarihi eski Roma ve Mısır dönemine kadar uzandığı ileri sürülen alyans, yüzlerce yıldır insanların evli olduklarını ve eşiyle aralarındaki bağı simgelemeye devam ediyor. Birkaç ülke dışında çoğunlukla sol el yüzük parmağına takılan alyans, değişik kalınlıkları, şekilleri ve modelleriyle evlenecek çiftlerin beğenisine sunuluyor.

Bakın alyanslar nasıl yapılıyor? - Page 2

Alyans üreticisi Bülent Dalyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada bir alyansı üretmenin ilk aşamasının tasarım olduğunu söyledi. Hazırlanacak alyansın modelinin bilgisayar ya da el yordamıyla hazırlandıktan sonra hangi ayar ve renkte altına işleneceğine karar verildiğini dile getiren Dalyan, şu bilgileri verdi.

Bakın alyanslar nasıl yapılıyor? - Page 3

"Gerekli karışımları hazırladıktan sonra altını eritiyoruz. Düz bir kalıba döktüğümüz altını, preslerden geçirerek yassı hale getiriyoruz. Yapacağımız alyansın eni, kalınlığı, gramı ve şekline göre ayarlamaları yaptıktan sonra büküp kaynaştırıyoruz.

Bakın alyanslar nasıl yapılıyor? - Page 4

Kaynağın ardından ise torna bölümüne gönderip ilk temizliği yapıyoruz. Temizliğin ardından alyansın üzerine hangi desen işlenecekse ona göre makinelere sokuyoruz. Bu desenleri alyanslar üzerine lazerle ya da torna cihazlarıyla işliyoruz. Alyans üretimi aşaması kolay değil, hem zaman hem sabır hem emek istiyor"

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.