Bilim & Teknik

Balonla bulutlardan su toplama işlemi başarıyla gerçekleştirildi!

Dünyada içilebilir su kaynakları azaldıkça bir grup Rus mucit gözlerini bulutlara çevirdi.

Balonla bulutlardan su toplama işlemi başarıyla gerçekleştirildi!

Yeryüzünde içilebilir su azaldıkça bir grup Rus mucit gözlerini bulutlara çevirdi. Yeni kitle kaynak projesi Cloud Power bulutlardan suyu çekip yeryüzüne indirmeyi hedefliyor. Böylece elde edilen sularla hidroelektrik güç elde edilebilecek ve ıssız bölgelerdeki insanlara temiz içme suyu sağlanabilecek.

Tasarımı oluşturan dizge şu anda ilk örnek (prototip) aşamasında ve saatte yaklaşık beş litre su toplayabiliyor. Geliştiriciler daha büyük bir tasarımla bu sayıyı yükseltmeyi umuyorlar. Cloud Power'ın çalışma şekli şöyle özetlenebilir: Özel tasarlanmış bir hava balonu alt kısmında su toplayan örgü levhası ile gökte uçuyor. Örgü levha bulutlardan geçerken nem telcikler arasında hapsoluyor ve su bir boru ile toplanıyor. 

1411473450_img20140922220258.jpg

Borunun alt kısmında, borudan gelen suyun basıncı ile erke üreten bir üreteç yer alıyor. Bunun ardından taze su ayrı bir su deposunda toplanıyor, böylece toplanan su içme veya sulamaya hazır oluyor. Şimdilik, ekip bin metredeki alçak bulutları su toplamak için kullanıyorlar. Troposferde bulunan orta yükseklikteki (iki bin metredeki) bulutları kullanmak için daha büyük bir balona ihtiyaçları var.

Tasarının indiegogo sayfasına göre fikir yeni değil: Aslında ünlü bilim insanı Nikola Tesla 1915'lerde buna benzer bir dizge önermişti. Ancak günümüzde havadan daha hafif uçan araçlarda ve su toplamak için kullanılan malzemelerdeki gelişmelerle tasarı iktisadi olarak gerçeklenebilir duruma ulaştı.

1411473468_img20140922220218.jpg

Araştırma ekibi bunun yanında küçük çaplı kişisel su toplayıcıları tasarlıyorlar, bunlar ise uçurtmalarla çalışacaklar. Ekip herkesin kendi su toplama dizgesini oluşturabilmeleri için tasarılarının teknik özelliklerini paylaşmayı hedefliyor.

Bilim.org

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.