Barış Kartalı AWACS, ilk uçuşunu Konya'da yaptı! - Page 1

Konya'daki 3. Ana Jet Üssü'nde görev yapacak Barış Kartalı. özellikle alçak irtifa hava savunmasının belkemiği olacak. Türkiye'nin alçak irtifa hava gözetleme zafiyetine son verecek Barış Kartalı, tam operasyonel olarak 24 saat aralıksız görev yapacak.

Barış Kartalı AWACS, ilk uçuşunu Konya'da yaptı! - Page 2

Suriye tarafından gerçekleştirilen tacizler sonrasında sınır bölgesinde test amaçlı olarak görev alması kararlaştırılan uçakların Suriye'nin askeri üslerinden kalkan uçak ve helikopterlerin yüzlerce kilometre uzaktan izlenebildiği uçuş testlerinde görüldü.

Barış Kartalı AWACS, ilk uçuşunu Konya'da yaptı! - Page 3

3 BİN CİSMİ GÖRÜYOR
Dünyanın en çok satan yolcu uçağı Boeing 737 üzerinden geliştirilen Barış Kartalı uçağı üzerinde özel bir radar bulunuyor. Bu radar, 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin cismi tespit ve takip edebiliyor.

Barış Kartalı AWACS, ilk uçuşunu Konya'da yaptı! - Page 4

Elektronik karıştırma ve şaşırtma da yapabilen uçak, havadan yakıt ikmali gerçekleşirse 24 saat görevde kalabiliyor. Türkiye'nin hava sahasını kon trol altında tutulacak Barış Kartalı radarları sayesinde hava sahasına giren yabancı uçaklar ve füzeler anında tespit edilecek. Uçakla elde edilen istihbaratlar yer destek birimine iletilerek operasyonlarda da kullanılabilecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.