Bilim & Teknik

Bebeğin ağlama nedenini anlayan cihaz!

Bebeklerin neden ağladığını anlamak artık mümkün olacak.

Bebeğin ağlama nedenini anlayan cihaz!

Bilindiği gibi bebekler henüz konuşamadıkları için dertlerini anlatamazlar ve ağlayarak ihtiyaçları olduğunu belirtirler. Şimdi geliştirilen bir cihaz sayesinde bebeklerin neden ağladığı belirlenecek. ABD'deki Brown Üniversitesi Kadın ve Çocuk Hastanesi'nden bilim adamları, geliştirilen cihaz sayesinde kulağın işitemediği ağlamalardaki varyasyonların belirlenmesinin bazı hastalıklarında erken teşhis edilmesini sağlayacağını belirtti.

1373622898_aglayan-bebek-resimleri-bebek-fotograflari2.jpg

Akustik analiz yapabilen cihaz, bilgisayarla işlem yapıyor ve iki aşamalı çalışıyor.Bilim adamları iki yıldır bu cihaz üzerinde çalışıyor ve ilk aşamada cihaz, ağlamaları 12,5 milisaniyelik parçalara ayırıyor. Her parça, bazı parametrelere göre sesi analiz ediyor. İkinci aşamada ise cihaz, ilk aşamadaki verileri kullanarak ağlamaya daha geniş bakış açısı sağlıyor ve en fazla kullanılanlara göre parametre sayısını azaltıyor.

Geliştirilen cihaz ile bebek ağlamaları nörolojik ve gelişim sorunlarının çabuk ve detaylı olarak belirlenmesi sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.