Bilim & Teknik

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

Elektrikli araçlar geleceğimiz teknolojisi olarak yakında yollarda olacak. Şirketlerin sunduğu otomobiller ise çok pahalı durumda. Bunu bilen bazı geliştiriciler gazla çalışan araçları elektrikliye çevirmenin yöntemini buldu. İşte detaylar.

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

EV'ler çok da uzak olmayan bir gelecekte içten yanmalı araçların yerini alacaklar. Hala ele alınmamış kritik soru ise halihazırda yollarda bulunan ve on yıllar boyunca hizmette kalacak olan milyonlarca sıvı yakıtla çalışan otomobile ne olacağı?

Bu soruya cevap arayan meraklılar tarafından hazırlanan bir çözümse, gazla çalışan bu otomobilleri dönüştürmedir. Yani mevcut araçlardan benzin bazlı motoru kaldırmak ve bunun yerine elektrikli motorlarla ve pillerle değiştirmek.

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebiliyor

Yıllar boyunca, otomobil sektörü için bir çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden belki de en faydalısı sıvı yakıtla çalışan araçların yerine artık daha teknolojik olan elektrikli araçların geliştirilmesi diyebiliriz.

Benzinli araçlar elektrikliye çevrilebilecek! İşte geliştirilen yöntem!

Klasik Porsche ve Volkswagen'leri elektriklendirme konusunda uzmanlaşmış San Diego'da yer alan Zelectric Motors şirketi, web sitesinde, dönüştürmenin yaklaşık olarak en az 78.000 dolardan başlayıp (1.470.713,40 ) 100.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor.

CEO David Benardo katıldığı bir yayında, bu dönüşümlerin kısmen duruma göre yapıldığı için pahalı olduğunu söyleyen CEO "Eski arabanızı kurtaracak olan 5.000 ila 10.000 $ arası bir yenileme değil" diyerek bunun pahalı ama mümkün olduğunu belirtti. Chevrolet, yıllardır bu dönüşüm paketiyle uğraşıyor. Bu yılın başlarında Toyota, çift elektrikli motorlarla donatılan AE86 konsept aracını sergilemişti.

Diğer büyük otomobil üreticilerinin birçoğu, yeni arabaları elektriğin gücüne geçirmeye odaklanıyor, çünkü şirketler bu dönüşümü daha az maliyetli hale getirerek her kesimin bundan faydalanmasını ve böylece daha çok para kazanma imkanına ulaşabilirler.

Uzun vadeli otomobil alma yol haritanız nasıl olacak? Henüz bir EV'ye geçiş yaptınız mı yoksa hala gazla çalışan aracınız mı var? yorumlarda belirtmeyi unutmayın

Yorumlar
Salih
Burada yazılana bakılırsa "Eski arabanızı kurtaracak olan 5.000 ila 10.000 $ arası bir yenileme tutarıdır" deniliyor. Bu fiyat bile ülkemizde çok cazip sayılmaz. Ancak, bizim yerli TOGG üreticimiz yenileme yapacak servislere parça satmaya başlarsa fiyatlar düşebilir. Zaman gösterecek, bekleyip göreceğiz..
Cevapla
Lotuss
Zenginler gezer fakirler seyreder ! Toplum icin Birseyler tapilurken hicbirzanan orta gelirli hicbir zaman dusunulmemistir
Cevapla
Hakan
Adamlar d smart ta tamirat tadilatta seneler oncesinden cevirdiler cahil turk
Cevapla
Rifat
Bu dönüşüm maliyetini çıkaranlarin içten yanmali aracı olan ihtiyaç sahiplerinin hesap yapmasinida bildiğini,ona göre makul rakamlarla maliyet oluşturmasini öneririm,yaptıkları yatırımlar ellerinde patliyacağınıda unutmasınlar.İnsanlarimizinda kafasi gayet makul ve mantıkli çalışıyor.Değişim bir maliyettir makul rakamlar değerlendirilir.Değisim süreci de bir takastir,maliyettir.Herkesin malıninda bir değeri vardır.
Cevapla
Fatih
İyide dönüşüm parasına elektrikli alınıyoki 70 bin dolar = 1.300.000 100 bin dolar 1.884.000 demek saçma olmuş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.