Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları - Page 1

Kullanılmayan sürücüleri kapatın

Zaman içinde bilgisayarınız kullanmadığı cihazlara ait sürücüleri de toplar. Sürücüler yüklendikten sonra, bunları kullanan harici disk veya ses kartı gibi cihazları kullanmayı bıraksanız bile bellekte yer kaplamaya devam ederler. Bu ipucu uzmanlara yönelik olduğundan dikkatli olun.

Aygıt Yöneticisi’ni açarak başlayın. Windows XP, Vista ve 7’de Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler’i seçin ve Aygıt Yöneticisi’ni açın. Windows 8’de düğmelerden Ara’ya tıklayın, Ayarlar’ı seçin ve Aygıt Yöneticisini arayın. Aygıt Yöneticisi’nde hayli uzun bir liste göreceksiniz. Kullanılmadığına emin olduğunuz cihazları bulun. Örneğin sistemimizde iki tane Wi-Fi kontrolcüsü var ve sadece biri gerekli. Gereksiz cihazlara sağ tıklayın ve devre dışı bırakın

Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları - Page 2

Yazı tiplerinde tutumlu olun

Windows başladığı anda tüm yazı tiplerinizi belleğe yükler. Ne kadar çok yazı tipi varsa bu iş o kadar uzun sürer ama şu basit adımları izleyerek artık kullanmadığınız yazı tiplerini kaldırabilirsiniz.

Bunun için Denetim Masası’nı kullanacaksınız. Windows Vista ve 7’de Başlat menüsünden Denetim Masası’na tıklayın. Windows 8’de Başlangıç ekranındaysanız Windows + D tuşlarıyla masaüstüne gidin. Düğmelerden Ara’ya tıklayıp Ayarlar’ı seçin ve Denetim Masası’na tıklayın. Hazır bunu açmışken size bir ipucu verelim: Denetim Masası simgesine sağ tıklayarak görev çubuğuna ekleyebilirsiniz. Denetim Masası açıldığında “Görünüm ve Kişiselleştirme”ye girin. Windows Vista’da “Yazı tipi ekle veya kaldır”a tıklayın. Windows 7 ve 8’de “Yazı Tipleri”ne tıklayarak yüklü yazı tiplerinin listesini Windows Gezgini’nde görebilirsiniz. Bir yazı tipini ön izlemek için çift tıklayın. Yazı tipini silmek için Sil düğmesine tıklayın

Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları - Page 3

Basit temalar

Sizin için hız mı önemli yoksa şık bir masaüstü mü?

Yanıtınız hız ise hoş ama basit bir temaya dönerek yükleme süresini azaltabilirsiniz.

Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8’de hoş arka planlar ve sesler içeren özel masaüstü temaları yüklü geliyor. Maalesef bunlar yavaş ve dürüst olmak gerekirse sürekli Excel gibi programlarla vakit geçiriyorsanız temaların getirisini gerçek anlamda hissetmezsiniz. Masaüstüne sağ tıklayın, “Kişiselleştir”i seçin ve basit temalardan birini tercih edin.

Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları - Page 4

Masaüstünüzü temizleyin

Masaüstünden söz etmişken, sizinki ne derece temiz?

Bir alışkanlık olarak dosyaları ve kısayolları masaüstünde topluyorsanız bilgisayarınızın açılış süresini uzatıyor olabilirler.

Bunun ana sebebi “dizin oluşturma” denen sistem. Herhangi bir klasörü açtığınızda bilgisayarınız tüm simge, kısayol ve alt klasörlerin yolları kontrol edilir ve listelenir. Eğer masaüstünüz gerçekten karmaşık durumdaysa değerli saniyeleriniz beklemeyle geçebilir.

Çözüm ne mi? Masaüstünde temizlik. Dosyalarınızı Belgeler klasöründe toplayın ve düzenleyin, masaüstündeki kısayolların sayısını azaltın. Bunun yerine sık kullandığınız uygulamaları görev çubuğuna ekleyin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.