2015 yılı, bilim insanlarının Dünya dışında da suyun var olduğunu kabul ettikleri bir yıl oldu. Satürn'ün uydusu Enceladus'un buz yüzeyinin altında tüm küreyi kaplayan bir okyanus olduğuna dair yeni deliller bulunurken, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de, Mars’ta akan su olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu açıklamıştı.

Bilim insanları son 50 yıldır Albert Einstein'in kuantum dolanıklık (Kuantum yasalarında iki ayrı parçacığın birbirine zıt şekilde davrandığı teori) alanındaki araştırmalarını sürdürüyor. Bilim insanları bu yıl kuantum dolanıklık teorisi araştırmalarında ilerleme sağladıklarını ve bu "ürkütücü" fenomeni çözmeye bir adım daha yaklaşıldığını açıkladı.

KUANTUM DOLANIKLIK TEORİSİ NEDİR?

Dolanıklık teorisi evrende bulunan iki dolanık parçanın birbirlerine zıt şekillerinde eylemler sergilemesiyle ortaya çıkmış olan bir teori. "Kardeş" veya "bağlı" diyebileceğimiz bu iki farklı parçacık, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar birisi saat yönünde döndüğü sırada diğeri saat yönünün tersi yönünde dönüyor.

Avustralyalı bilim insanı Dr. Kang Liang'ın evi hırsızlar tarafından soyulduğunda eve gelen polisler, parmak izi toplama çalışmalarında bir kanıt elde edemedi.
Bunun üzerine Dr. Liang, suç mahalindeki kanıtları toplamanın daha kolay bir yolu olması gerektiğini düşündü ve ürettiği ürünle cevabı buldu: Parlayan parmak izleri...
Avustralya'da CSIRO Araştırma Tesisi'nde bir grup bilim insanıyla çalışan Liang, gözenekli yüzeylere de uygulanabilen ve siyah ışık altında 30 saniyeden kısa bir sürede parlak yeşil parmak izlerini gösteren bir sıvı geliştirdi.

1986 yılındaki bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasının ardından, 300 bin kişi Çernobil'den tahliye edildi.
Bu ıssız bölge vahşi hayvanlar için yaklaşık 30 yıllık aradan sonra cennete dönüşmüş durumda.
Çernobil çevresinde tahliye edilen 4 bin 200 kilometrekarelik alanda yapılan araştırma, felaketten 30 yıl sonra hayvan sayısında azalma olmadığını gösterdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.