1. Güneşi izleyen kirigami güneş pili:Güneş panelleri güneşe doğru hareket edemedikleri için güneş enerjisi kullanımında bazı sorunlar ortaya çıkıyordu. Michigan üniversitesi bu işe el atarak güneşin hareketlerini takip eden bir mekanizma geliştirdi. Japonların kağıt katlama sanatı kirigami kullanılarak geliştirilen bu düzenek sayesinde normal panellerden %36 daha fazla enerji üretilebilecek.

2. Bir damla su ile kendi kendini onarabilen polimer:Kalamarların genetik dizininden esinlenilerek geliştirilen multifazlı bu polimer bir damla su ile kendi kendini onarabiliyor. Gelecek yıllarda bu teknoloji sayesinde medikal implantlar, fiber optik kablolar ve onarılması güç nesnelerin ömrü daha uzun süreli olabilecek.

3. Nefes alma şeklini kelimelere çeviren bir cihaz:Konuşma engelliler için sürekli yeni icatlar geliştirildi. Ancak bu artık teknolojinin ne kadar ilerlediğini bize net bir şekilde gösteren bir cihaz. Bilim insanlarının geliştirdiği bu teknoloji kullanıcının nefes alma şeklini algılayarak kelimelere çeviriyor.

4. Ameliyatları kolaylaştıracak iğne büyüklüğündeki mekanik kol:Milimetre boyutundaki kesikler ve dikişler için geliştirilen bu mekanik kol sayesinde artık ameliyatlar daha kolay bir şekilde yapılabilecek. Vanderbilt Üniversitesi tarafından geliştirilen bu teknoloji; burun, boğaz, göz, ürerta ve beyin gibi hassas bölgelerde kullanabilecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.