Bilim & Teknik

Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

100’den fazla adada elimine işleminin yapılarak bazı nadir hayvan türlerinin kurtartılabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Nesli tükenmekte olan türleri avladıkları ya da yaşam alanlarına zarar verdikleri gerekçesiyle yaban kedileri, köpekler, domuzlar, keçiler ve farelerden oluşan bir grup hayvan türünün adalardan elimine edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bilim insanları: Kediler yok edilmeli!

Bir grup bilim insanının yaptığı son çalışmaya göre çoğunlukla insanlar tarafından getirilen ve doğal olarak adaların bir parçası olmayan hayvanlar bu bölgelerdeki vahşi yaşamı tehdit altına sokuyor. 107 adada yapılacak eradikasyonun, türleri tehdit altında bulunan ada hayvanlarının yüzde 9.4'ü için yarar sağlayabileceği öngörülmekte.

Birdlife International'ın baş bilimcisi Stuart Butchart, eylemin "izolasyonda koşullarında evrim geçiren ve yalnızca uzak adalarda yaşayan olağanüstü türleri" kurtarabileceğini belirtiyor.

Bazı türlerin adalardan itlaf edilmesi yeni bir öneri ya da uygulama değil. Dünyanın en geniş çaplı kemirgen yok etme projesi kısa bir süre önce başarılı olmuş ve İngiltere'nin Güney Georgia bölgesi 200 yıldan fazla bir sürenin ardından ilk kez farelerden tamamen arındırılmıştı.

Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bilim insanlarının düşüncelerine katılıyor musunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Yorumlar
sanane
kedilerden ne istiyorsunuz
Cevapla
bahar
doğada bir işleyiş vardır bir hayvanın yok olması ekosistemde insanlarında sonunu getirebilir kedi fareyi kedi yide başka bir hayvan yiyor diyelimki tüm canlılar biribiriyle bağlı
SANANE ADIMI NE YAPACAN?!
NE ALAKA YHA NEDE KEDİLER YOK EDİLİYOR BİZ İSTEMMİYORYZ SİZEMİ SORCAZ KEDİLERİ NE YAPACAĞIZ NE YAPMAYACAĞIZ ALLAH SİZE SORACAK BUNUN HESABINI MERK ETMYN!!!!!!
Cevapla
SERDAR
İNSAN NESLİ OLARAK BİZ TEHDİT ETMİYORUZDA AĞZI DİLİ OLMAYAN KEDİLER Mİ VAHŞİ YAŞAMI TEHDİT EDİYORMUŞ
Cevapla
hayvansever
ne demek ya kediler yok edilmeli Allah bunun hesabını sorar onlara Allah belalarını versin
Cevapla
kods
asıl böyle herifleri yok etmeli doğada bile bulunmamalılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.