Bilim & Teknik

Bilim insanlarından çılgın proje: Güneş'i karartacaklar!

Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için çalışmalar yapan bilim insanları Güneş'i karartmayı planlıyor. İşte detaylar;


Güney Afrikalı bilim insanları, oldukça ilginç bir proje üzerinde çalışıyor ve bu proje kapsamında Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor.

Bilim insanlarından çılgın proje: Güneş'i karartacaklar!

Dünya olarak, koronavirüs salgınına odaklandığımız şu günlerde gözden kaçırdığımız bir tehdit var, o da küresel ısınma.

Zira geçtiğimiz hafta bu konuya dikkat çeken Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu da (IFRC), iklim değişikliğinin etkileri ile ilgili bir rapor yayımlamış ve yayımladığı bu raporda, iklim değişikliğinin koronavirüsten daha büyük bir tehdit oluşturduğuna ve aynı hızda mücadele gerektirdiğine vurgu yapmıştı.

IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain, koronavirüse karşı kısa zaman içinde bir ya da birkaç aşının kullanıma sunulmasının beklendiğini belirterek "Ancak iklim değişikliğine karşı maalesef hiçbir aşı yok" uyarısı yapmıştı.

Küresel ısınmanın çeşitli olumsuz etkileri var. Ancak bunların en başında susuzluk geliyor. Uzmanlar su talebinin 2050’ye kadar yüzde 55 artması bekliyor.

Independent'ın Euroweeklynews'e dayandırdığı habere göre, bu durumun farkında olan Güney Afrikalı bilim insanları, oldukça ilginç bir proje üzerinde çalışıyor ve bu proje kapsamında Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor. Bilim insanları bunu gerçekleştirebilmek için ise, Cape Town'un üzerindeki atmosfere büyük miktarda kükürt dioksit gazı salmayı ve bu sayede Güneş’i kalıcı olarak karartarak su kaynaklarını korumayı amaçlıyorlar.

Yine de bu çılgın proje için aynı fikirde olmayan pek çok bilim insanı mevcut. Bu projeye karşı çıkan bilim insanları ise, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için atmosfere gaz pompalamanın iyi bir fikir olmadığını ve bu projenin iklim sistemine zarar verebilecek tehlikeli bir müdahale olduğunu savunuyor.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu proje gerçekleşirse faydalı mı, yoksa zararlı mı olur? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
yadigar
bana hiç inandırıcı gelmedi saçma bir şey zaten güneş ışınlarını kesmek öyle kolay değil.biz betonlaşmanın önünü keselim yeter
Cevapla
Özcan
Doğal olmayan şeylerden dolayı bu haldeyiz. Doğaya karışmak başka başka sıkıntıları doğuracaktır. Atmosfere karışan karbon salınımını engelleseler yeter.
Cevapla
Deniz
Böyle birşey mümkün değil,zaten SO2 kendisi sera gazı ve salınımı has safada zehirli,yanıcı,parlayıcı bir gaz,bunu absorbe etmek için fabrikalarda N,H2O,Ca,kullanılıyorki çöksün ve 0,1 % lerinde kalsın,yoksa üst seviye parlama sınırına gelir,doğal dengeye müdahale işe işin cabası,böyle saçmalık olamaz gitsinler Kyoto Protokollerini araştırdılar,Sahra Çölüne,enlem boylama,ayın oluşumuna baksınlar da ibret alsınlar🌚🌝
Cevapla
Yılmaz
Burada yorum yapanların ne kadar katkısı olur kimin kulağına veya gözüne ulaşır bilemem, Bildiğim bir şey var, tüm sorunların kaynağı israf (teknolojiye biraz mola)
Cevapla
X Artık Biliniyor
Anlamıyorlar anlayamıyacaklar. Kükürt dioksitin oda sıcaklığındaki devinimi 23 Kalori seviyesinde pik yaptığında girdigı tepkime sonucu Hidroklorir açığa çıkacak. Bunun miktarı yaklaşık 22 minigram.Bu kütle çekim esnasında birleşik kap gibi davranan sülfürik asitin uzantısı şeklinde hal alınca açığa çıkacak enerji 7milyon Joule kadardir.Buda karbon salınımı acısından çok tehlikeli.Yani, Güneşi rahat bırakın.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.