Bilim insanlarının açıklayamadığı gizemli sahil oluşumları - Page 1

Aşağıda fotoğrafları bulunan İngiltere'nin Dorset bölgesindeki gibi gizemli sahil oluşumlarına sahil çıkıntısı adı veriliyor ve gizemli olmalarının nedeni ise bilim insanlarının bu oluşumların nasıl meydana geldiğine dair henüz kesin bir açıklama getirmemiş olmaları.

Bilim insanlarının açıklayamadığı gizemli sahil oluşumları - Page 2

Genelde fırtınalar sırasında veya sonrasında oluşan sahil çıkıntılarını sıradışı yapan şey tekdüze ve düzenli olmaları. Eğer uzaylılara inanmıyorsanız, bu oluşumların meydana gelmesine dair hakim olan 2 yaygın inanış var. Bunlardan ilki olan 'sabit kenar' teorisi, sahile normal şekilde gelen dalgalar ile sahile dik gelen 'kenar' dalgaları arasındaki ilişkiyi içeriyor.

Bilim insanlarının açıklayamadığı gizemli sahil oluşumları - Page 3

Bu dalgalar arasındaki etkileşim sonucu farklı dalga şiddetlerinde düzenli boşluklu noktalar oluşturuyor. Diğer teorinin adı ise 'kendini örgütleyen teori' ve bu çıkıntıların düzenli dalgalar ile, akım ve kumların etkileşimi sonucu zaman içerisinde oluştuğunu iddia ediyor. Birçok bilim insanı, her iki teorinin de ortak çalışarak bu nadir yapıları oluşturabileceğini düşünüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.