Bilim & Teknik

Bilimin yeni araştırmacısı: Böcek robot Hector [Video]

Alman bilim adamlarının geliştirdiği böcek robot Hector, özel olarak geliştirilen kamera sistemi sayesinde biyolojik olaylarda tıpkı bir haşere gibi görüp araştırma yapacak.

Bilimin yeni araştırmacısı: Böcek robot Hector [Video]

Almanya Bielefeld Üniversitesi’nde geliştirilen yeni böcek robot Hector, 6 bacağını birbirinden bağımsız olarak hareket ettirebiliyor ve çevresindeki seslere tepki veriyor.

1422470154_dlipg6fglufenqplcaeh.gif

Tasarımcı Jan Paskarbeit, Hector isimli robotunun tahrik sistemleri olarak adlandırılan hayvan ve mekaniklerdeki kontrollü çevrim ve hareket sistemine sahip olduğunu belirtti:

“Robotu kanalizasyonlara göndermeyeceğiz. Aslında 6 bacakla yürüme metodundan bu görevler anlaşılıyor ama biz robotu biyoloji konularındaki teorileri test amaçlı kullanmayı düşünüyoruz.”

1422470023_img20150128203054.jpg

Hector’un pasif elastik eklemleri ve hafif iskelet yapısı her bir bacağın vücudu hızla hareket ettirmesine yardımcı oluyor. Hector her şeyi özel kameralarıyla izleyebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.