Microsoft’un Bing Maps hizmetinde uydu fotoğrafları görülebilen uydu fotoğrafları, dikkatli inceleme yapılmadığından neredeyse tespit edilmesi imkansız olan üssü gösteriyor. Google’ın uydu fotoğraflarında görülmeyen üs, uzaktan bakıldığında kum tepeleriyle örülmüş çölden bir araziden başka bir şey değil.

Wired, üsteki hangarların yaklaşık 50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde olduğuna dikkat çekerek, Predator ve Reaper uçaklarını bulunduracak kadar büyük olduklarını belirtti. Hangarların birçoğunun, insansız hava araçları için kullanılan Afganistan’ın Kandahar ve Pakistan’ın Şamsi Hava üssündeki hangarlara benzediği de ifade edildi.

Wired dergisine isimlerinin açıklanmaması şartıyla konuşan istihbarat yetkilileri, ‘üssün medya tarafından gizliliği ortadan kaldırılan insansız hava aracı tesisi olduğunu’ ifade etti. Yetkililerden bir tanesi, “Fotoğrafların Yemen’e düzenlenen operasyonlar için kullanıldığını düşünüyorum... Suudi Arabistan’ın doğusunda, Yemen sınırına yakın. Yani militanların bulunduğu bölge olarak biliniyor. Hangarlar, insansız hava araçlarını konuşlandırmak için tasarlanmış” dedi.

Diğer yetkili ise üssün inşası için ne kadar büyük bir çalışma gerektiğine dikkat çekti: “Rub el Khali adlı yerleşim biriminden çok uzakta. Malzemeler uçakla getirilerek 400 km taşınmış ve çölün en göze çarpmayacak bir yerinde üs inşa edilmiş” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.